Infostart.hu
eur:
385.09
usd:
331.62
bux:
120679.89
2026. január 16. péntek Gusztáv

Simor: az erősebb versenytől olcsóbb lenne a hitel

A bankszektorban nagyobb versenyt, a hitelezésben a teljes listás lakossági hitelnyilvántartás létrehozását tartja szükségesnek a Magyar Nemzeti Bank elnöke. Simor András az Európai Parlament magyar néppárti delegációja által szervezett rendezvényen tartott előadást.

Magyarországon a tőkepiac kicsi és fejletlen, a bankrendszer viszont régiós összehasonlításban eléggé fejlett, jelentős szerepet játszik a gazdaságban - mondta a Nemzeti Bank elnöke. A verseny azonban még, különösen a lakossági szektorban, nem elégséges mértékű a bankok között - tette hozzá Simor András.

A jegybank elnöke hangsúlyozta, hogy növelni kell az átláthatóságot a bankszektorban. Sokat lehetne tenni abban is, hogy a bankváltás egyszerűbb legyen, mert akkor a bankok jobban odafigyelnének a kondícióikra. Az erősebb versenytől pozitív hatások várhatók.

"Az erősebb verseny következménye az, hogy növekszik a hatékonyság a bankrendszerben és kevesebb bank lesz. A lényeg azonban az, hogy valószínűleg alacsonyabb hitel- és magasabb betéti kamatokat fogunk élvezni, hatékonyabb lesz pénzügyi közvetítőrendszert, és ez mind hozzájárulhat a GDP növekedéséhez" - fogalmazott.

Simor András kiemelte, hogy a jegybanknak aktívabb szerepe lehet a teljes listás lakossági hitelnyilvántartás létrehozásában. "Gyakorlatilag arról van szó, hogy ne csak azokhoz férhessen hozzá információszinten a bankrendszer, akiknek már van rossz hitelük, hanem a bank tudja azt is, hogy ennek az ügyfélnek már van jó hitele is, és azt rendesen fizeti. Ennek a listának a létrehozása már többször megbukott az adatvédelmi ombudsmanon, holott más országokban már működik ilyen rendszer" - mondta Simor András.

Most azonban a kérdést ismét napirendre vette az igazságügyi minisztérium. A kompromisszum az, hogy a teljes rendszert létrehoznák, de csak annak az adataihoz lehetne hozzáférni, aki ehhez hozzájárul.

Simor András reméli, hogy a javaslat így már átmegy a törvényhozáson. A jegybank elnöke a listáról azt mondta: a bankrendszer ennek segítségével jobban ismerné a hitelek kockázatát, kevesebb lenne a hitelcsőd, alacsonyabb hitelkamatokat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Csizmazia Gábor a furkósbotról és a Trump-paradoxonról: „Donald Trump kétszer lépte át a saját vörös vonalát”

Donald Trump amerikai elnök leginkább Ukrajna és a vámpolitika esetében lépte át a saját maga által felvázolt vörös vonalakat – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Csizmazia Gábor. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet tudományos főmunkatársa szerint Donald Trump külpolitikai lépései inkább elbizonytalanították a szavazóit, semmint újakat hoztak volna mellé.
inforadio
ARÉNA
2026.01.16. péntek, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Trump nem Putyinban látja az ukrajnai béke fő akadályát, ukrán alakulatok estek egymásnak – Ukrajnai háborús híreink csütörtökön

Trump nem Putyinban látja az ukrajnai béke fő akadályát, ukrán alakulatok estek egymásnak – Ukrajnai háborús híreink csütörtökön

Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump a Reutersnek adott interjút, amelyben érdekes meglátásokat osztott meg az orosz-ukrán béketárgyalások jelenlegi helyzetéről. Súlyos ügyről számol be az Euromaidan Press nevű ukrán portál: egy rohamdandár katonái egyszerűen elrabolták egy területvédelmi alakulat tagjait és az orosz állások ellen küldték őket. A lap hangsúlyozza: az ügy világosan rámutat arra, hogy az ukrán haderőben egyre mélyebb krízis kezd kibontakozni a katonák hiánya miatt. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×