Infostart.hu
eur:
352.05
usd:
307.37
bux:
0
2026. június 22. hétfő Paulina

"Az exhumálásnál nem volt rosszabb a Nagy Imre-pert hallgatni"

Megrendítő volt hallani Nagy Imre néhai miniszterelnök és társai perének hanganyagát, hiszen ötvenegy esztendeje nem hallottam a férjem hangját - mondta Gyenes Judith, Maléter Pál özvegye hétfőn. Õ is részt vett a tárgyalást megörökítő felvétel nyilvános lejátszásán.

Megrendítő volt hallani Nagy Imre néhai miniszterelnök és társai perének hanganyagát, hiszen ötvenegy esztendeje nem hallottam a férjem hangját - mondta Gyenes Judith, Maléter Pál özvegye hétfőn az MTI-nek, miután ő is részt vett a tárgyalást megörökítő felvétel nyilvános lejátszásának kezdetén, Budapesten.

Gyenes Judith megjegyezte, hogy két momentum érintette meg leginkább: az, hogy a bíró az adatok felvétele alatt szándékosan, folyamatosan hangsúlyozta Maléter Pál nemesi származását; és az, hogy Vida Ferenc, a bírói tanács elnöke ezredesnek titulálta férjét, amire Maléter azt mondta, "tábornok vagyok".

Maléter Pál özvegye úgy fogalmazott: "egy önkínzás végighallgatni a felvételt, de ha az ember átélte az exhumálást, akkor ezt is át kell élni". Kívánom, hogy nagyon sokan hallgassák meg ezt a hanganyagot, mert egy szörnyű korszaknak a lenyomata ez a per - tette hozzá.
Gyenes Judith elmondta: sok mindent tudott a perről, de az számára is meglepetés volt, hogy Nagy Imre tiltakozott a zárt tárgyalás és a gyorsított eljárás ellen.

Hozzátette: biztos abban, hogy Maléter Pál nem örülne, ha utcákat, tereket, szobrokat neveznének el róla, de arra, hogy egy méltó katonai objektum viselje a nevét, igent mondana. Gyenes Judith felidézte, 18 éve kérelmezte, hogy a Budaörsi úti Petőfi laktanyát a férjéről nevezzék el, ám ez a kívánsága nem teljesült.

Most azonban rábólintottam arra, hogy a Zách utcai katonai objektum Maléter Pál nevét viselje - mondta.

A hétfőn lejátszott felvétel tanúsága szerint Maléter Pált, Nagy Imre honvédelmi miniszterét azzal vádolták az 1958. június 9-15. között megrendezett koncepciós perben, hogy "dezorganizálta a magyar hadsereget", részt vett az "ellenforradalom" felfegyverezésében, és azzal, hogy egy angol attasénak titkos adatokat szolgáltatott ki a magyar hadseregről.

A digitalizált felvétel tanúsága szerint a per érdemi tárgyalásának kezdetén a vádlottakat kikísérték a teremből, közülük egyedül Nagy Imre maradt a teremben. Ekkor elmondta, hogy bűnbaknak érzi magát, akit mások cselekedeteiért is felelősségre vonnak. Az is kiderült, hogy a volt miniszterelnök nem ismerte a jogi procedúra menetét, a bírótól a tárgyalás kezdetén kért felvilágosítást erről.

A hangfelvétel lejátszásának első fél órájában - Gyenes Judith és mások mellett - jelen volt Nagy Imre unokája, Jánosi Katalin és az 1956-os Intézet igazgatója, Rainer M. János.

Az 52 órás hangfelvétel lejátszását egyhetes, rendhagyó megemlékezés keretében, a per 50. évfordulója alkalmából rendezi meg a Nyílt Társadalom Alapítvány és az 1956-os Intézet Budapesten, az alapítvány Arany János utcai épületében.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter nyitja az Országgyűlés újabb kétnapos ülését, sorsdöntő szavazások jönnek

Magyar Péter nyitja az Országgyűlés újabb kétnapos ülését, sorsdöntő szavazások jönnek

Hétfőn Magyar Péter miniszterelnök felszólalásával kezdődik az Országgyűlés újabb rendkívüli ülése, ismerteti a vagyonvisszaszerzési hivatalról szóló javaslatot, és hogy hogyan váltják le a közjogi méltóságokat. Kedden egy sor fontos indítványról, így a 110 oldalas korrupcióellenes törvénycsomagról is szavazhatnak – benne a vagyonnyilatkozatok szigorításával és a kekvák megszüntetésével.
inforadio
ARÉNA
2026.06.22. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Tisza-kormány: ma fontos bejelentés érkezik az elszámoltatással kapcsolatban

Tisza-kormány: ma fontos bejelentés érkezik az elszámoltatással kapcsolatban

Hétfőn mutatják be az Országgyűlésben a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal felállításáról szóló javaslatot és egy kapcsolódó Alaptörvény-módosítási indítványt. A múlt héten Vitézy Dávid bejelentette a fizetésképtelenné vált Dunakeszi Járműjavító újraindítását. Magyar Péter miniszterelnök kedden Gödöllőn fogadja a V4-partnereket az együttműködés újraindítása céljából. Az egészségügyben új nyilatkozási irányelvek készülnek a nyíltabb tájékoztatás érdekében. A honvédségnél megkezdődött az alakulatok hagyományos neveinek és a katonai identitás visszaállítása. Emellett új ÁKK-vezérigazgatót és három helyettes államtitkárt is kineveztek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×