eur:
394.22
usd:
369.41
bux:
65294.16
2024. április 19. péntek Emma

Végső búcsú Faludy Györgytől - képekkel!

Családja, barátai, pályatársai, politikusok, közéleti személyiségek vettek végső búcsút Faludy György költőtől, műfordítótól, Kossuth-díjas írótól a Fiumei úti sírkertben. A magyar irodalom doyenje életének 96. évében, szeptember 1-én hunyt el.

A nagy mesélőnek megadatott az időutazás, amit saját szuverén módján élt végig - mondta a ravatalnál az oktatási és kulturális miniszter.

Hiller István hozzátette: Faludy György egyfajta burokban élt, és intellektusa, életigenlése és mindent átitató humora védte őt a kíméletlen XX. századtól.

 

Donát László evangélikus lelkipásztor megemlékezésében azt mondta: ameddig lesz ember, aki a Kárpát-medencében megszomorodik, erőre, vigaszra vágyik, Faludy György munkájában rálel.

 

Orbán János Dénes, erdélyi költő szavai szerint: Faludy élete több regényt, egy mitológiát is megért.

 

A család egyik közeli barátja megemlékezését így kezdte: Elment hát a nagy csavargó...

 

Radnóti Zoltán izraelita rabbi a megemlékezésre küldött üzenetében kifejtette: mindenkit, ki csak magyarul beszél, nagy csapás ért.

 

Fábry Sándor így fogalmazott: "És ha a sírodra majd a nemzet valamilyen sírkövet helyez, legyen az egy koffer."

 

Faludy György Pokolbeli víg napjaim című könyvére, és több más, rabságban írt versére utalva Fábry Sándor a következőt mondta: "Faludy Gyurka nem jöhetett volna létre, ha nincs az ÁVH. Hálásak vagyunk nekik."

Faludy György 1910. szeptember 22-én született Budapesten. 1938-ban Franciaországba emigrált, onnan a német megszállás után Marokkóba, majd az Egyesült Államokba menekült.

A II. világháború után hazatért, de 1950-ben letartóztatták, a recski munkatáborból 1953-ban szabadult. Az '56-os forradalom után ismét emigrált; Londonban, Firenzében, Máltán, majd 20 éven át Torontóban élt. A rendszerváltás után ismét visszatért Magyarországra.

Nevéhez olyan művek kötődnek, mint az Õszi harmat című verseskötet, a Pokolbéli víg napjaim, a Börtönversek, a 200 szonett, az Erotikus versek és a Jegyzetek a kor margójára.

Legújabb kötete, a Pokol tornácán hétfői bemutatóját már nem érhette meg.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: eljött az idő, hogy Budapest után Brüsszelben is megmentsük a szabadságot

Orbán Viktor: eljött az idő, hogy Budapest után Brüsszelben is megmentsük a szabadságot

"Amíg nemzeti kormány lesz, Magyarország nem lép be az ukrajnai háborúba senkinek az oldalán" - jelentette ki a Fidesz EP-kampánynyitó rendezvényén pénteken Orbán Viktor pártelnök. "No migration, no gender, no war" - adta ki a hármas jelszót.

Kaiser Ferenc: a mérsékelt izraeliek nem Iránt féltik, hanem az amerikai fegyvercsomagot

Hírügynökségi jelentések szerint az izraeli hadsereg csapást mért több célpontra Iránban, de ezt Izraelben hivatalosan nem erősítették meg. Irán azt közölte, hogy a légvédelme működésbe lépett, és az okozott robbanásokat a közép-iráni Iszfahán körzetében. Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense szerint ez izraeli jelzés, figyelmeztetés volt Iránnak a hétvégi zsidó állam elleni támadása után.
VIDEÓ
Kezd magára találni a forint

Kezd magára találni a forint

A hajnali órákban toltak egy szintet a forint euróval szembeni árfolyamán, melynek nyomán a kurzus a 394-es szintről a 396-os szint közelébe ugrott, majd legalább olyan gyorsan szúrt vissza a nyitószintig. Délelőtt viszont lassan tovább veszített értékéből a magyar deviza, de délután az euró dollárhoz képesti erősödését a forint is lekövette. Az izraeli válaszcsapás hírére a befektetők ismét kockázatkerülő üzemmódba kapcsoltak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×