A mostani inkább a 2014-es helyzetre emlékeztet, akkor közös listán és közös jelöltekkel indultak a most egymás javára visszalépő baloldali pártok, vagyis a négy évvel ezelőtti felállás esetleges megismétlődése felé tart a folyamat néhány választókerületben – mondta az InfoRádiónak Mráz Ágoston Sámuel. A Nézőpont Csoport vezetője szerint új helyzet nincs, az LMP és a Jobbik külön indul, a baloldalnak néhol koordinált, néhol visszaléptetett jelöltjei lesznek.
A zavar egyre nagyobb, politológus legyen a talpán, aki még érti a helyzetet, a lépéseket
– fogalmazott.
Mráz Ágoston Sámuel szerint a visszaléptetésekben egyelőre minimálisan résztvevő LMP-nek két dologra kell vigyáznia:
- az imázsára, ami arról szól, hogy középen áll az ellenzéki pártok között,
- a töredékszavazatokra, amelyek hasznosulnak a vesztes egyéni jelöltekre is, így ha a párt listán 5 százalék fölötti eredményt ér el, 1-2 mandátumot nyerhet még
A kérdés az, hogy érdemes-e visszaléptetni sok helyen, akár imázskárosulással is a jelöltjeit, nem veszíti-e el ezzel a pluszmandátumokat – vélekedett.
Mráz Ágoston Sámuel szerint
az LMP túl nagy kockázatot vállalna az eddig felépített imázsa elárulásával, és ezzel inkább veszítene, mint nyerne.
A Nézőpont Csoport vezetője azt mondta, hogy ezúttal több egyéni körzetben várható ellenzéki győzelem, mint 2014-ben. Budapesten a baloldalnak, Kelet-Magyarországon pedig a Jobbiknak lehetnek jók az esélyei.
Pulai András, a Publicus Intézet vezetője arról beszélt, hogy a szerdai bejelentések szerint olyan helyeken történtek visszalépések, ahol az ellenzéki jelöltnek komoly esélye van a győzelemre. Hozzátette: a választók régóta várták már ezt, az intézet fél éve közölt olyan kutatási adatokat, amelyek szerint a szavazók várják a pártoktól a koordinációt.
Két verseny zajlik:
- a győztes ellenzéki párt szerepéért, valamint
- a legkevésbé együttműködő ellenzéki párt szerepéért
– fogalmazott Pulai András.
A győztes jelölteket a szavazók megjutalmazzák, de a legkevésbé kooperatívakat megbüntetik, mert koordinálásra várnak – tette hozzá.
Pulai András szerint
az LMP lépéskényszerben van, és gyorsan, egy napon belül reagálni kell a helyzetre.
Emlékeztetett arra, hogy Hadházy Ákos társelnök is jelezte, pénteken egyoldalúan visszalép az MSZP-s Harangozó Tamás javára, ha addig nem sikerül megegyezni.
A Publicus Intézet vezetője szerint folyamatosan növekszik az átszavazási hajlandóság, és már soha nem látott mértéket öltött.
Csütörtök este hat órától Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Csoport vezetője és Pulai András, a Publicus Intézet vezetője lesz az InfoRádió Aréna című műsorának vendége.