„Aki azt gondolja, hogy a hadi kiadások mértékét azonnal meg lehet emelni két százalékról öt százalékra, az téved – ez nem lehetséges” – mondta Robert Fico. A szlovák miniszterelnök véleménye szerint Peter Pellegrini államfőnek kezdeményeznie kellene egy kerekasztal-beszélgetést, ahol a pártok nyíltan állást foglalhatnának a védelmi költségvetés növeléséről. A kérdés szerinte meghaladja az egyes kormányzati ciklusok határait.
Robert Fico arra is felhívta a figyelmet, hogy a szlovák fegyveripar 2024-ben 1,1 milliárd euróval járult hozzá az ország bruttó hazai termékéhez, és azt szeretnék, ha ez az érték 2025-ben már 1,5 milliárd euróra emelkedne. Ennek eléréséhez a kabinet nemzetközi partnerségekre és a szlovák hadi ipari termékek külpiacokra juttatására törekszik. Ennek jegyében a miniszterelnök vezette kormányküldöttség vasárnap Közép-Ázsiába utazott, ahol háromnapos hivatalos látogatást tesznek Üzbegisztánban és Kazahsztánban. A tárgyalások középpontjában a gazdasági együttműködés elmélyítése áll, különös tekintettel a fegyverkezési szektorra. Robert Fico kiemelte, hogy a hadi ipar Szlovákia számára gazdaságilag is kedvező, mivel a szektor jelentős mértékben hozzájárult a gazdasági fejlődéshez. Hozzátette: az országnak több olyan hadi ipari terméke is van, amelyek nemzetközileg is keresettek és versenyképesek.
A miniszterelnök fontosnak tartja azt is, hogy a védelmi kiadásokból a civil lakosság is részesüljön – úgynevezett duális projektek révén. Példaként a kassai kórházat hozta fel, amely részben a védelmi tárca költségvetéséből kap támogatást.
Június 2-án Peter Pellegrini köztársasági elnök a Bukaresti Kilencek vezetőinek vilniusi találkozóján megerősítette: Szlovákia is támogatja a NATO által szorgalmazott védelmi kiadások bővítését. „Ezért
Szlovákia is elfogadja a katonai célú költségek 3,5 százalékra történő emelését,
és további 1,5 százalékot fordítana a kettős felhasználású projektekre” – mondta. Ugyanakkor megjegyezte, hogy egyelőre nem világos, milyen időtávban lehet megvalósítani az ilyen mértékű növelést.
Andrej Danko, a koalíciós Szlovák Nemzeti Párt elnöke kemény kritikával illette Pellegrinit, szerinte a köztársasági elnök megfeledkezett arról, hogy a nemzeti tábor szavazatai juttatták hatalomra. Úgy véli, ez a választói réteg határozott kiállást várna el, nem pedig olyan magatartást, amely szerinte „behódol a NATO-nak”. Danko őrültségnek nevezte, hogy az államfő beleegyezett a GDP 3,5 százalékának megfelelő mértékű katonai kiadásba, szerinte Pellegrininek nincs felhatalmazása ilyen ígéretekre.