eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 30. vasárnap Zalán
Utasok a londoni Heathrow repülőtéren 2023. január 4-én. Másnaptól a brit kormány az indulás előtti két napnál nem régebbi negatív eredményű koronavírusteszt birtokában engedi csak a Kínából érkezők belépését az országba. A korlátozás előzménye, hogy december 7-én Kína radikálisan enyhítette a koronavírus-járvány miatt életbe léptetett, világszerte a legszigorúbbak között nyilvántartott szigorításokat, és azóta egyre növekszik a vírusfertőzöttek száma az országban.
Nyitókép: MTI/EPA/Andy Rain

"Valaki" csinálhatott volna "valamit" - Heathrow tanulságai

A brit kormány sürgős vizsgálatot indított a trafótűz az ügyében, ami miatt pénteken bezárták Európa legnagyobb repterét. Közben folyik az egymásra mutogatás: az elektromos hálózat vezetése szerint volt elég áram, nem kellett volna leállnia Heathrow-nak.

Thomas Woldbye a londoni Heathrow reptér vezetője és a koppenhágai repülőtér dán származású volt vezérigazgatója. Ő az, akire egyre több harag zúdul amiatt, hogy pénteken 15 órára leállt a reptér – mert pusztító tűz ütött ki a komplexumot ellátó elektromos alállomáson. A példátlan és katasztrofális helyzet miatt

  • 1300 járatot töröltek és világszerte,
  • közel 300 ezer utas maradt a földön.

Woldby szombaton mesterien hárította egy BBC-s rádiós újságíró keménykedő kérdéseit és úgy tűnt, nem megy bele a játékba, hogy ráhúzzák a vizes lepedőt azért, mert a reptér – másokhoz hasonlóan – az országos elektromos hálózatból kapja az áramot. Azt is elmondta: büszke arra, ahogy emberei reagáltak a világszerte érezhető fennakadásokat okozó tűzre és helyreállították a reptér működését.

Vasárnap viszont jött a Sunday Times híre:

az évi 3,2 millió fontot kereső vezető „visszament aludni, azután, hogy hallott az 5 utas és több teherterminált az áramtól megfosztó trafótűzről”,

és helyettesére hagyta az intézkedést. (Igaz, előtte a helyszínre sietett).

Azt követően, hogy a terrorelhárító szervek bevonása után kezdett világossá válni, hogy nem külföldi, például orosz szabotázs, hanem hazai baklövés áll a háttérben, kommentátorok el kezdték felemlegetni, hogy Nagy-Britannián nevet a világ, Ed Miliband energetikai miniszter sürgős vizsgálatra utasította a független energetikai felügyelőszerveket.

Woldbye Heathrow-főnök érvelése az volt, hogy a reptérnek „saját erőművet” kéne üzemeltetnie, ha el akarná kerülni a függést a külső áramszolgáltatótól – amely szerinte felelős volt a helyzetért.

A nemzeti elektromos hálózat, a National Grid azonban vasárnap azzal állt elő, hogy nem igaz a napokon át hangoztatott állítás, Heathrow számára volt elegendő áram ahhoz, hogy elkerülje a leállást.

A szervezet főnöke, John Pettingrew a reptéri vezetőnek ellentmondva közölte: igenis rendelkezésre állt két alállomás, amely elegendő árammal volt képes ellátni Heathrow-t ahhoz, hogy nyitva maradjon. „A két trafóállomás egyenként is el tudta volna látni a repteret” – mondta a Financial Timesnak.

A bírálatok sorában – ágazati források szerint – a légitársaságok elkezdték pedzegetni, hogy a reptér vezetése elsietve záratta be a légikikötőt. Kritizálta Heathrow-t Willie Walsh, a British Airways volt főnöke is, aki napjainkban a nemzetközi légügyi szervezet, az IATA vezetője.

„Teljesen világos, hogy ez a reptér hibája, nem számoltak a lehetőséggel” – mondta.

Ahogy Nagy-Britanniában lenni szokott, a baj nem jár egyedül: miközben az élet kezdett visszatérni a normális kerékvágásba, a reptéri vasút, a Heathrow Express közölte, hogy vasárnap, pályafelújítás miatt nem üzemelt. Az utasok – akik közül sokan azt mondták, hogy valóságos lidércnyomás volt számukra eljutni úti céljukhoz – közben azzal a szokásos helyzettel szembesülnek, hogy a potenciális felelősök egymásra mutogatnak és egyelőre az sem világos, ki fogja kompenzálni őket.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

A klímakatasztrófa egyértelművé tette, hogy a folyamatosan növekvő gazdaságra alapozott társadalom fenntarthatatlan. Ezért a fogyasztás tudatos minimalizálására lenne szükség, az erőforrásokat pedig az úgynevezett polikrízisre történő mentális felkészülésre kellene fordítani – mondta az InfoRádiónak Stumpf-Biró András összeomlás-kutató. A Pannon Egyetem kutatója radikálisan látja az emberiség közeljövőjét, és ezt nem rejtette véka alá Magyarország első üzleti jövőkutató konferenciáján sem, ahol a Mélyalkalmazkodás nevű mozgalom hazai képviselőjeként tartott előadást.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×