eur:
399.86
usd:
365.38
bux:
0
2025. április 3. csütörtök Buda, Richárd
Nyitókép: Pexels.com

Nagyon megy a cseh sör, csak nem Csehországban

A Covid-járvány és a magas infláció után ismét felszállóágra került a cseh sörexport. Tavaly rekordmennyiségű, 6,13 millió hektoliter sört exportáltak a csehországi sörgyárak, közölte a Cseh Statisztikai Hivatal.

Az ágazat számára a legnagyobb piacot tavaly Szlovákia, Németország és Lengyelország jelentette. A negyedik helyen – annak ellenére, hogy az ukrajnai háború miatt csökkentek a kereskedelmi tevékenységek – Oroszország áll. Tomáš Slunečko, a cseh sörgyárak szövetségének ügyvezető elnöke Szlovákiát nevezte meg a cseh gyártók számára hagyományosan legerősebb és legérdekesebb exportpiacként. „A cseh sörfőzdék számára jelentős importőrök további földrajzi szomszédaink, különösen Németország és Lengyelország, de a cseh sör importja nagyon népszerű Magyarországon, Hollandiában és Svédországban is” – mondta a söripari szakember.

Felhívta a figyelmet arra, hogy az utóbbi években folyamatosan növekszik a sörfogyasztás azokban az államokban is, amelyek korábban inkább a bor vagy más alkoholos italok fogyasztásáról voltak ismertek. Példaként Spanyolországot, Franciaországot és Portugáliát említette, ahol a helyi sörök mellett egyre népszerűbb a cseh sör is. A sörgyárak szövetségének elnöké szerint a cseh sör iránti kereslet egyebek mellett annak az eredménye, hogy a csehországi sörgyárak termékeit, például a japán tulajdonban lévő nagy múltú pilseni Prazdroj legismertebb terméke, a Pilsner Urquell sört külföldön kedvező áron értékesítik.

„Sajnálatos, hogy Csehországban számos népszerű sör ára túlságosan megugrott, ami a kereslet stagnálásához vagy csökkenéséhez vezetett”

– jegyezte meg a Tomáš Slunečko, hozzátéve, hogy az export egyre fontosabbá válik a cseh sörfőzdék számára, mivel a hazai fogyasztás csökken. Ez összefügg a fogyasztói preferenciák változásával, a vidéki kocsmák bezárásával, valamint az éttermekben tapasztalható áremelkedésekkel, miközben a cseh háztartások pénzügyi helyzete romlik.

Tíz évvel ezelőtt Csehországból körülbelül egyharmaddal kevesebb sört exportáltak, mint most. Az állami tulajdonban lévő České Budejovice-i Budvar sörgyár 2024-ben rekordmennyiségű, 1,9 millió hektoliter sört szállított külföldi megrendelőinek, ez a termelés 70 százalékát jelenti. Eddig a legnagyobb sörexportot 2022-ben mutatták ki, amikor 5,5 millió hektoliter sör került külföldre. A tavalyi csehországi sörtermelés hivatalos összesített adatait egyelőre nem hozták nyilvánosságra. Ezt megelőzően, 2023-ban azonban a csehországi sörgyárak 20 millió hektoliter sört főztek, 2,7 százalékkal kevesebbet mint az előző évben.

Az egy személyre eső sörfogyasztás 136 literről 128 literre esett vissza, ami példátlanul alacsony szám. Tomáš Slunečko szerint ennek egyik oka, hogy a koronavírus-járvány következtében módosultak a csehek sörfogyasztási szokásai is, és egyre több cseh iszik a normális sör helyett alkoholmentes sört vagy söralapú üdítőitalokat. Jó hír viszont, hogy a helyi sörkultúrát február elején beválasztották a Cseh Köztársaság hagyományos népi kultúrájának szellemi értékei közé, ezzel közelebb került ahhoz, hogy a cseh sörkultúrát felvegyék az UNESCO világörökségi listájára.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Minden importra vámot jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékosat kapott
tudósítónktól

Minden importra vámot jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékosat kapott

Bemutatta a világnak védővámjait Donald Trump. Az amerikai elnök minden, külföldről érkező termékre minimum 10 százalékos vámot vetett ki, még közeli szövetségeseire is, és további 25 százalékot az import autókra. Ez egy kereskedelmi háború nyitánya lehet. Cikkünkben összeszedtük a vámmal sújtott országok listáját.

Másodlagos amerikai büntetővám Magyarországnak? - Szakértő: Trump cukorkát és korbácsot is használ

Donald Trump másodlagos büntetővámokat helyezett kilátásba azok ellen az országok ellen, amelyek orosz olajat vásárolnak. Az amerikai elnök bejelentését többen úgy értelmezik, hogy minden olyan importot büntetővám sújtana, amely orosz olajat importáló országból származik. A lépés ennek értelmében Magyarországot és Szlovákiát is érintené. A Századvég Konjunktúrakutató Zrt. Energia- és Klímapolitika Üzletágának vezetője szerint azonban Trump csak fenyegetőzik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
Totális vámháborút indított Trump – Itt vannak az első piaci reakciók

Totális vámháborút indított Trump – Itt vannak az első piaci reakciók

Donald Trump szerdán jelentette be, hogy az Egyesült Államok legfontosabb kereskedelmi partnereire büntetővámokat vet ki, ez pedig világszerte nagy hullámokat vetett a világ tőkepiacain. Ma reggel az ázsiai részvénypiacokon elindult az esés, a főbb piacok közül a legnagyobb mértékben a japán részvénypiacok estek, a határidős részvényindexek nagy esést vetítenek előre az európai és az amerikai tőzsdéken is, közben gyengült a dollár, az arany pedig új történelmi csúcsra emelkedett.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×