eur:
407.64
usd:
388.42
bux:
85171.51
2025. január 25. szombat Pál
Hszi Csin-ping kínai (b) és Joe Biden amerikai elnök kétoldalú találkozója a világ 19 legfejlettebb gazdaságú és vezető feltörekvő országát, valamint az Európai Uniót tömörítő húszas csoport, a G20 csúcstalálkozója előtt az indonéziai Bali szigetén fekvő Nusa Dua luxusüdülőhelyen 2022. november 14-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Hszinhua

Kínai elemző: a világ Donald Trump idején nagyobb reménnyel fordul majd Kína felé

Közeledik a Biden-elnökség vége és az amerikai külpolitika számára az egyik siker az, hogy megerősítette befolyását Ázsiában. Kínai kommentátorok szerint viszont Peking nem érzi magát legyőzve, mert hosszabb távlatban gondolkodik.

Joe Biden alatt az amerikaiak izmosabbá tették szövetségi rendszerüket. Kínai kommentátorok szerint azonban ennek ellenére országuk befolyása tovább nő és nem aggódnak Washington régiós kapcsolatai miatt.

Kína számára a stratégiai versengés Amerikával hosszútávú játszma és Pekingnek sikerült erős pozíciókat kiépíteni a globális gazdaság legfontosabb ágazataiban – írja cikkében a South China Morning Post című hongkongi lap. Az újság idézi a lekszönő Joe Biden keddi, utolsó nagy külpolitikai beszédét. Az elnök azt fejtegette, hogy „Amerika a Kínával való hosszútávú versengés terén jobb stratégiai helyzetben van”, mint amikor 2021-ben átvette a kormányzást. „Kína jelenlegi iránya alapján elmondható, hogy soha nem fog elénk kerülni” – mondta.

„Megerősítettük partneri kapcsolatainkat és új partnerségeket hoztunk létre, hogy szembeszálljunk Kína agresszív viselkedésével és erőegyensúlyt alakítsunk ki a térségben” – fejtegette elnöksége diplomáciai eredményeit Biden.

Feng Csu, a Nankingi Egyetem Nemzetközi Kutatások karának rektora ugyanakkor úgy véli: Biden a lehető legjobb csomagolásban próbálta bemutatni külpolitikája eredményeit.

„Abban élnek, hogy a négy év legnagyobb diplomáciai sikere Kína visszatartása és felemelkedésének megfékezése”. A stratégiai erő tekintetében az Egyesült Államok „világosan vezető pozícióban van”, a különböző regionális szövetségi rendszerek, így az Aukus és a Quad révén. Washington megerősítette a háromoldalú együttműködést Japánnal és Dél-Koreával és létrehozta az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködést.

Nincs olyan illúzió, hogy ez az előny középtávon eltűnne – fejtegette a kínai kommentátor. Viszont

„Kína nem ismeri el a vereségét”, mert egy hosszabb időszakban tekint a rivalizálásra.

Kína inkább folytatja az együttműködést a Globális Déllel, megerősíti „stratégiai ellenállóképességét, hogy puhítsa a visszatartását célzó amerikai törekvéseket” – mondta.

A szingapúri Nayang Műszaki Egyetem külpolitikai segédprofesszora, Dylan Loh szerint a Biden-beszéd a hazai közönségnek szólt arról, hogy ő szembeszállt Kínával. Lehet, hogy erősebbek a szövetségeik, de kérdés, erősebb-e a stratégiai pozíciójuk. Emellett épp a külpolitikája miatt romlott Washington erkölcsi tekintélye a Globális Dél országaiban – mondta.

Jifej Vang, a pekingi Renmin Egyetem nemzetközi karának vezetője szerint nem Amerika határozza meg Kína stratégiai pozícióját. Lehet, hogy vissza akarja tartani, de az ellátóláncok révén emelkedett Peking nemzetközi befolyása – mondta és „hamis narratívának” nevezte az általa „béna kacsának” titulált Biden szavait. Szerinte Donald Trumppal a Fehér Házban „a világ nem fog Amerikára hagyatkozni, hanem nagyobb reménnyel fordul Kína felé”.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Kicselezné a magyar-szlovák vétót a lengyel elnökség, itt a 16. szankciós csomag

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem elemzése szerint az Európai Unió lengyel elnöksége, miután nem látja biztosítottnak az Oroszország elleni tizenhatodik szankciócsomagról szóló szavazás egyhangú támogatottságát a tagországok között, úgy tervezi, inkább megkerüli azokat a tagországokat, amelyek akadályoznák a döntést. Az InfoRádió Petri Bernadettet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézetének vezetőjét kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.27. hétfő, 18:00
Magyarics Tamás
külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×