Peter Pellegrini szlovák köztársasági elnök üdvözölte Joe Biden amerikai elnök Ukrajna légtere védelmének megerősítéséről szóló döntését. A NATO washingtoni csúcstalálkozóján azonban figyelmeztetett, hogy ennek következményei lehetnek a NATO keleti szárnyának országaira nézve. „Szlovákia számára létfontosságú, hogy a keleti szárny légvédelme megerősödjön” – közölte. Hozzátette, üdvözli Joe Biden döntését Oroszország közelmúltbeli, ukrán területet ért támadásai, és a civil áldozatok tragédiája miatt is.
Peter Pellegrini azt tervezi, hogy a NATO-csúcson és az ahhoz kapcsolódó nyilvános fórumon rákérdezzen, hogy az Egyesült Államoknak és Európa védelmi iparának megvannak-e a képességei ahhoz, hogy a keleti szárny átfogó légvédelmére vonatkozó terveket meg tudja valósítani. „Néhány újabb légvédelmi felszerelés szállítása Ukrajnának azt jelenti, hogy a NATO-tagországok számára nem marad elegendő, és Szlovákia valószínűleg továbbra is hatékony légtérvédelem nélkül marad” – mondta az államfő.
Szlovákia még tavaly tavasszal, az előző kormány idején, Eduard Heger ügyvezető kabinetjének döntésével teljes vadászrepülőgép-állományát, 13 darab MiG–29-est és egy Kub légvédelmi rendszert adott át Ukrajnának, illetve már egy évvel korábban ugyancsak Kijevnek ajándékozták az ország SZ-300-as légvédelmi rendszerét is. A korábban is számos részről bírált döntés kapcsán Robert Kaliňák jelenlegi védelmi miniszter a múlt hónapban jelentette be, hogy az ügyben eljárást indítanak, mert a Heger-kabinetnek ügyvezető kormányként nem volt hatásköre ilyen fajsúlyos kérdésben döntést hozni.
Peter Pellegrini megerősítette, hogy Szlovákia hozzájárul az Ukrajnának szánt, összesen 40 milliárd dolláros csomaghoz, és ezt a kiadást beleszámítja a kétszázalékos védelmi költségekbe. A Washingtonban tartózkodó szlovák államfő beszélt Ukrajna jövőbeni NATO-csatlakozási terveiről is. Úgy fogalmazott, Szlovákia maximálisan támogatja Ukrajna uniós integrációs törekvéseit, és minden know-how-ját rendelkezésre bocsátja a reformokhoz. „Ahhoz a megszövegezéshez azonban ragaszkodunk, amely Ukrajna NATO-tagságáról szól, azaz, hogy csak akkor lehet ezt a kérdést felvetni, ha Ukrajnában béke lesz, és nem lesz folyamatban katonai konfliktus” – mondta az államfő, majd hozzátette, ez akkor lesz így, ha teljesülnek az ehhez szükséges feltételek, és ha a NATO valamennyi tagállama egyetért ezzel.