eur:
405.6
usd:
383.63
bux:
77882.51
2024. november 15. péntek Albert, Lipót
Olaf Scholz német kancellár sajtóértekezletet tart az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozójának második napi ülése után 2023. október 27-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Hoslet

Brit vélemény: Olaf Scholz Oroszország "hasznos idiótája"

Két tűz között találta magát a német kancellár, miután az orosz médiában feltűnt a német légierő vezetőinek bizalmas beszélgetése az Ukrajnának szánt Taurus rakétákról. Oroszország azzal vádolta meg, hogy be akar lépni a konfliktusba, a britek, hogy kiadták: katonáik jelen vannak az országban.

A Taurus-szivárogtatás „csak a jéghegy csúcsa lehet” – mondta a Bild című német lapnak August Hanning volt német hírszerzési főnök. Szerinte Moszkva NATO-titkok birtokába juthatott a lehallgatással.

Oroszország annak nyomán szerezhette meg a német légierő vezetőinek beszélgetését, hogy a résztvevők egy elavult konferenciaszoftveren keresztül beszélgettek, egyikük pedig Szingapúrból egy nem titkosított vonalon csatlakozott be.

Utóbbit Boris Pistorius német védelmi miniszter említette kedden, amikor már javában háborogtak a kedélyek a baklövés miatt. A szingapúri légishow-n részt vevő illetékes a Webex nevű szoftveren keresztül, mobiltelefonos vagy a szállodai wifis kapcsolaton keresztül jelentkezett be. „A kommunikációs rendszereinkbe nem hatoltak be”. Az oroszok számára sokat értő felfedezés „egy személy operációs hibája miatt történt” – mondta a miniszter.

A két hete lehallgatott beszélgetés a Kreml-propagandistákhoz került, Margarita Szimonjan, az RT televízió főnök ki is posztolta a Telegramra. Ebből Moszkvában megtudhatták, hogy a németek aggódnak: ha Taurus nagy hatótávú rakétákat adnak Ukrajnának, akkor akár Moszkva központja vagy a krími híd ellen is bevethetik.

Emellett a résztvevők a rakéták támogatásáról is szót ejtettek, és ennek kapcsán került szóba, hogy „brit katonák vannak Ukrajnában”. Korábban maga Olaf Scholz kancellár utalt rá, hogy a brit Strom Shadow rakéták kilövésénél segédkezhetnek.

Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő úgy reagált, hogy a felvétel azt bizonyítja „a kollektív Nyugat közvetlenül részt vesz az ukrajnai konfliktusban” és hogy „Németországban lényegi terveket vitatnak meg az orosz területek elleni támadásról”. 2014 után hasonló nyugati vádakkal illették Moszkvát, amely szerint katonái Kelet-Ukrajnában harcoltak.

Németország erre azzal válaszolt, hogy „abszurd propaganda” azt mondani, hogy meg akarná támadni Oroszországot.

A kínos felvétel kiverte a biztosítékot a brit kormánynál. „Ez egy súlyos dolog, de Németország dolga lefolytatni a vizsgálatot” – mondta egy szóvivő. Egy név nélküli diplomáciai forrás azt mondta: Oroszország „hasznos idiótaként” használja fel Olaf Scholz német kancellárt és hogy „Németország a NATO leggyengébb láncszeme”. Továbbá: a németek veszélybe sodorták a brit katonákat.

A brit kormányszóvivő nem volt hajlandó válaszolni arra: korlátozzák-e a hírszerzési információ megosztását a németekkel. Elismerte azonban, hogy „ők ketten” az Ukrajnának adott katonai segély legnagyobb szállítói, de Berlin hozzájárulása többszöröse a britnek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor péntek reggel: a mi költségvetésünk egy nyílt lázadás

Terjedelmes interjút adott péntek reggel a Kossuth rádiónak a miniszterelnök. Szólt a 2025-ös "békeköltségvetés" megalapozásáról, amely már az ukrajnai háború lezárását feltételezi, elmondta, mely összetevő áll hozzá érzelmileg a legközelebb. Amerika nélkül az EU szerinte nem "folytathatja" tovább az ukrajnai háborút. Az unós versenyképesség ügyében szükséges fordulatra pedig "nincs idő".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.15. péntek, 18:00
Hegedűs Éva
a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója
Csúnyán indul a nap a tőzsdéken

Csúnyán indul a nap a tőzsdéken

Látványosan mérséklődött a Donald Trump megválasztását követő tőkepiaci turbulencia, a befektetők új impulzusokra vártak a tőzsdéken. Sokat azért nem kellett várni, ugyanis tegnap este megszólalt Jerome Powell a Fed kamatdöntése után, a jegybankelnök kijelentette, hogy a Federal Reserve-nek nem kell sietnie a kamatcsökkentéssel, mindezt a folyamatos gazdasági növekedéssel, a stabil munkaerőpiaccal és a még mindig 2 százalék feletti inflációval indokolta. A korábban árazottnál mérsékeltebb ütemű kamatcsökkenést várva estek tegnap az amerikai tőzsdék, ma Ázsiában felemás volt a hangulat, Európában pedig kisebb esést láthatunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×