eur:
410.63
usd:
395.13
bux:
0
2024. december 25. szerda Eugénia
Thumbs down icon on device screen
Nyitókép: SEAN GLADWELL/Getty Images

Több tucat amerikai állam perli a Metát

Az Egyesült Államok 41 szövetségi állama beperelte a Metát, azt állítva, hogy a hozzá tartozó Instagram és Facebook árt a gyerekek mentális egészségének. Ez az eddigi legnagyobb szabású fellépés egy közösségi média cég ellen.

A Meta ellen benyújtott keresetek legfőbb érve az, hogy a technológiai óriás függőséget okozó funkciókat épít az Instagramba és a Facebookba, amivel károsítja a gyerekek mentális egészségét.

Azt, hogy idáig fajul a dolog, már előre lehetett látni. 2021-ben átfogó kétpárti vizsgálat indult a témában, aminek egy 233 oldalas jelentés lett az eredménye. A pert indító államok szerint

a Meta káros és manipulatív taktikákkal köti a gyerekeket a platformjaihoz

– jegyezte meg a The Washington Post című lap.

Az amerikai szövetségi állam említett jelentése szerint a Meta „a fiatal felhasználók nyereségvágyból történő kizsákmányolását célzó rendszert” tart fent. Miközben félrevezeti őket a biztonsági funkciók és a káros tartalmak kérdésében, begyűjti adataikat és megszegi a gyerekek privát szférájára vonatkozó szövetségi törvényeket. Illetékesek azt állítják, hogy a vállalat tudatosan alkalmazott olyan módosításokat, amik a gyerekeket az alkalmazásokban tartják.

A Meta elleni vádak a két nagy amerikai párt ritka egyetértésének megnyilvánulásai.

A tech cégeket még a Trump-kormányzat idején idézték be a Kongresszus elé, ahol a demokraták és a republikánusok más és más miatt támadták őket. A fiatalok jólétének kérdésében azonban úgy tűnik egyetértenek.

Liza Crenshaw, a Meta szóvivője úgy reagált, hogy cége „csalódott: a politikusok, ahelyett, hogy produktívan együttműködnének a vállalatokkal, hogy világos, az életkornak megfelelő szabványokat hozzanak létre a tizenévesek által használt alkalmazások esetében, inkább ezt az utat választották".

A főügyészek szerint a pénzbírságok, az üzleti gyakorlat megváltoztatása és a kártérítés mind szóba jöhetnek lehetséges következményekként.

A Meta termékeinek a fiatalokra gyakorolt hatása azután került Amerikában a figyelem középpontjába, hogy a The Wall Street Journal 2021-es jelentése részletesen bemutatta a Facebook informátora, Frances Haugen által kiszivárogtatott belső kutatást, ami szerint az Instagram súlyosbította egyes tinilányok testképzavarait.

Az Amerikai Pszichológiai Társaság jelentése közben úgy találta, hogy a közösségi média használata „nem eredendően hasznos, vagy káros a fiatalok számára”, és hogy több kutatást kellene végezni a témában.

A Meta pedig azt mondta a vizsgálatról, hogy a vádak „hamisak és a tények mélységes félreértéséről tanúskodnak”.

Viszont tény, hogy a Mark Zuckerberg cége évek óta aggódik amiatt, hogy a fiatalok egyre kevesebb időt töltenek a Facebookon, miközben a versenytársakhoz, például a TikTokhoz és a Snapchathez áramlanak. A fiatalabb felhasználók bevonzása érdekében a vállalat megpróbálta lemásolni a TikTokot a Reels nevű, rövid formátumú videószolgáltatásával.

A nagy kérdés az, hogy hogyan zárulnak majd a Meta elleni perek. A The Washington Post megjegyzi, hogy a tech cégek elleni eljárások gyakran elakadnak a bíróságokon.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Egzisztenciális válságban az európai autóipar - Ez már a mélypont?

Egzisztenciális válságban az európai autóipar - Ez már a mélypont?

Nagyon komoly kihívásokkal néz szembe az európai autóipar, erre az idei év eseményei is rámutattak. A globális piaci verseny, különösen a kínai gyártók térnyerése, az EU-s szabályozás szigorodása, és a gyenge elektromosautó-eladások súlyosbítják az európai szereplők helyzetét, ami létszámleépítésekhez, gyárbezárásokhoz vezetett. Az idei év eseményei rámutattak, hogy ez egy nagyon komoly kihívásokkal terhelt időszak, és nagyon úgy tűnik, hogy az idei ugyan lezárul, gondoknak még koránt sincs vége.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 18:13
×
×
×
×