eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Őrködő kazah katonák Almatiban 2022. január 7-én. Kazahsztánban napok óta heves összecsapások zajlanak tüntetők és a biztonsági erők között, és ezeknek több tucatnyi halálos áldozata van. Az erőszakos tüntetők több középületet kifosztottak és felgyújtottak. A cseppfolyós földgáz árának emelkedése miatt kezdődött tiltakozások országos rezsimellenes tömegmegmozdulássá szélesedtek. Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnök arra utasította a rendvédelmi szerveket és a hadsereget, hogy figyelmeztetés nélkül nyissanak tüzet.
Nyitókép: Vaszilij Kresztyjanyinov

Váratlan helyről kapott gazdasági "könyököst" Oroszország, nem késett a válasz

Váratlan bejelentést tett a kazah elnök: országa nem segít Moszkvának kijátszani a nyugati szankciókat. Tokajev elnök erről berlini látogatásán beszélt, ahol azt mondta Scholz kancellárnak, hogy Kazahsztán kész növelni az olajszállítást Németországba.

Kazahsztán kényes geopolitikai helyzetben van: jelentős, oroszajkú kisebbséggel rendelkezik és két nagy geopolitikai tényező, Oroszország és Kína között egyensúlyozik, miközben szeretné növelni a nyugatról érkező befektetéseket is.

A kínaiul és oroszul is folyékonyan beszélő Kaszím-Zsomart Tokajev kazah elnök most úgy tűnik, a „többvektorú” külpolitika utóbbi pillérét akarta erősíteni berlini vizitjével, ahol találkozott Olaf Scholz német kancellárral.

Amire a nyugati illetékesek felkapták a fejüket az az a megjegyzése volt, hogy országa nem fog segíteni Moszkvának kijátszani a nyugati szankciókat. „Egyértelműn közöljük, hogy betartjuk a szankciós rezsimet” – mondta minden eddiginél nyíltabban Tokajev, akit néha „Moszkva szövetségeseként” aposztrofálnak, de Moszkvából is kap bírálatokat. Tény: sok orosz fogyasztó az ő országán és más közép-ázsiai államokon valamint Törökországon keresztül jut szankcionált termékekhez – kazah címekre rendelik meg a kiszállítást és az erre szakosodott cégek aztán – élve az Eurázsiai Vámunió – adta lehetőséggel, továbbküldik a cikkeket Oroszországba.

Márciusban a Reuters arról írt, hogy forrásaik szerint az orosz cégek kérésekkel halmozták el kazah partnereiket a technológiai és egyéb import biztosítására – attól tartva, hogy Törökország szigorítja, mit enged át. Egy kazah vállalkozó elmondta a hírügynökségnek: egymillió dollárt ígértek neki, hogy segítsen Oroszországba juttatni egy kamion-rakomány, Ausztráliából származó ritka földfémet. „A telefonoktól a csapágyakon át a repülőgép-alkatrészekig” – mesélt arról, minek a szállítását kérték tőle. Más forrás szerint az orosz bankok a kártyákhoz szükséges műanyagot viszik be Kazahsztánon keresztül.

Ennek nyomán járt a tavasszal Közép-Ázsiában Antony Blinken amerikai külügyminiszter, aki azt ígérte:

segít kompenzálni a szankciós rezsim betartásából fakadó károkat.

A GIS geopolitikai portál szerint azonban bunkósbot is volt nála és küldetését úgy is fel lehet fogni, hogy másodlagos szankciók lehetőségére figyelmeztetett.

A németek számára a Tokajev-vizit nagy híre az volt, hogy a vendég közölte: országa kész még több olajat eladni nekik és hogy az idén már félmillió tonna kazah olajat küldött a német Schwedt finomítóba, miután Németország – az ukrajnai háború miatti büntetésként – leállt az orosz kőolaj vásárlásával.

De itt is közbeszól a földrajz: a kazah olaj az orosz Barátság vezetéken érkezett és Kazahsztán még mindig kénytelen döntő mértékben az orosz hálózatra támaszkodni. A Fekete-tengeren például abban a novorosszijszki kikötőben rakodják be a vezetéken érkező kazah olajat, amelyet néhány hete ukrán dróntámadás ért. Korábban az oroszok „technikai okokból” felfüggesztették a hozzájuk a kazah olaj 80 százalékát továbbító Kaszpi Vezeték (CPC) működését, amit egyfajta nem túl burkolt nyomásgyakorlásként is lehet értékelni.

Azóta Kazahsztán igyekszik diverzifikálni és olajtankerek vásárlásába kezdett, hogy a Kaszpi-tengeren keresztül tudjon, közvetlenül Azerbajdzsánba, majd onnan Törökországba és a világpiacra szállítani. Ezen az útvonalon azonban tavaly csak 1,5 millió tonna olaja került a piacra, míg a Kaszpi Vezetéken keresztül 40,5 millió.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×