A Szövetség párt célja, hogy a szeptemberi szlovákiai parlamenti választáson az 5 százalékos küszöböt megugorva bejusson a pozsonyi parlamentbe. "Több évnyi maffiakormányzás után kaptunk három évnyi káoszkormányzást és politikai cirkuszt. Ahhoz, hogy alternatívát tudjunk nyújtani a választóknak, ahhoz egy ütős és hiteles programra van szükség" – ezekkel a szavakkal kezdte a sajtótájékoztatót Mózes Szabolcs, a Szövetség alelnöke.
"A szlovák pártok nem foglalkoznak Dél- és Kelet-Szlovákiával, illetve nem foglalkoznak a magyar és az egyéb kisebbségek agendáival sem, úgyhogy véleményünk szerint ebben hitelesek és autentikusak tudunk lenni" – jegyezte meg Mózes Szabolcs.
A Szövetség szerint kisebbségeknek ugyanolyan nyelvi jogokkal kell rendelkezniük a hivatalos érintkezés során, és
szükséges a területi beosztás módosítása is, hogy megfeleljen a természetes régióknak,
emellett módosítani kell a finanszírozásukat is. A párt alelnöke visszautasította, hogy a Szövetség ezzel regionális autonómiát szorgalmaz, a természetes területi beosztást hangsúlyozza. A párt elsődleges célja, hogy a következő parlament, illetve kormány elfogadja az átfogó kisebbségi törvényt, amely az egyéni jogok mellett kollektív jogokat is biztosít a nemzeti kisebbségeknek. A Szövetség a szlovák alkotmány preambulumának módosítását, kiegészítését is szeretné elérni. A "Mi, a szlovák nemzet" megfogalmazást a "Mi, a Szlovák Köztársaság állampolgárai" formulára szeretné módosíttatni.
Őry Péter, a párt elnökségi tagja hozzátette, szeretnék, ha a kisebbségek ugyanolyan nyelvi jogokkal rendelkeznének a hivatalos érintkezés során, mivel ez a nemzeti kisebbségi közösségek és a kultúrájuk fennmaradásának eszköze. Rámutatott, hogy egyes állami szervekkel továbbra is gondot jelent a kisebbség nyelvén való érintkezés. Ennek kapcsán felhívta a figyelmet az ország és az önkormányzatok területi és adminisztratív beosztása megváltoztatásának szükségességére, figyelembe véve a természetes régiókat.
A Szövetség programjáról Mózes Szabolcs elmondta, a családokra, a szociális kérdésekre, az egészségügyre, a közösségekre, a kultúrára és az oktatásra összpontosít. "A család nevű részben a szociális és az egészségügyi témák, a közösségiben a kisebbségjogi kérdések, a kultúra és az oktatás kérdése, a régióban régiófejlesztéssel, önkormányzatokkal, államigazgatással, infrastruktúrával, zöld megoldással kapcsolatos témák találhatók" – mondta.
A Szövetség alelnöke hozzátette, a programban szerepel továbbá az is, hogy szorgalmazni fogják a magyar közösség részére az önálló államigazgatási intézmény, úgynevezett Kisebbségi Hivatal létrehozását és a kettős állampolgárság büntetésének megszüntetését is.