A tavalyi adatokhoz képest hetvenöt százalékkal több lopásról kapnak bejelentést a brit rendőrök – írta exkluzív riportjában a Daily Mirror című bulvárlap. És itt most csak a szupermarketekben történt lopásokról van szó.
A Mirror által kapott adatok azt mutatják, hogy a britek egyre nagyobb számban lopnak ételt, italt és más alapvető cikkeket a szigetország vezető szupermarketeiből.
A boltok egyik reakciója erre, hogy szigorúbb biztonsági lépéseket vezetnek be. Az Infostart tudósítója morgolódva tapasztalta, hogy a helyi Sainsbury’s ABC-ben vonalkód-leolvasót szereltek az egyik automata kasszasor kijáratához. Itt be kell szkennelni a blokkon található vonalkódot, hogy az ember kimehessen a kapun.
2021-hez képest a középnyugat-angliai rendőrség azt jelentette, hogy 2021-hez képest 70 százalékkal több dolgot próbálnak fizetés nélkül elvinni az enyveskezű vásárlók a Tescoból, ASDA-ból és más szupermarketekből.
A rendőrök nem sokat segítenek
Egy másik, "lopkodási járvány" által sújtott válsággóc Wales két megyéje (68 százalék és 75 százalék) és a festői szépségű, dél-angliai Avon&Somerset rendőri erőinek körzete.
A megkérdezett 43 regionális brit rendőri erőből csak négy mondta azt, hogy náluk stagnált vagy csökkent a lopások száma.
De mit tesznek maguk a rendőrök? Nem sokat – mondta egy kisebb üzlet eladója az Infostartnak – háta mögött a tolvajok biztonságikamera-felvételekről kinyomtatott képeivel. „Nem jönnek ki és azt mondják, ne lépjünk fel, pedig az egyik tolvaj, egy nő üvöltözve fenyegette fizikai erőszakkal a kollégánkat. Azt mondják, hogy többé ne engedjük be őket a boltba”.
Egyes szupermarketek azzal próbálkoznak, hogy már a tejes flakonok füleire, a húsra és a bébitápszerre is a pénztáros által lekapcsolható lopásgátló jelzőt tesznek.
"Supermarket thefts hit record highs last year in the UK at 1.1 million incidents, the Association of British Convenience Stores (ACS) said on Thursday, attributing it to the economic crisis but above all to the criminals."https://t.co/YLMWnjRjdx
— The FenderBender (@yalnizadalar) June 22, 2023
Mint a The Mirror megjegyzi: azt nem lehet tudni, hogy a lopások mekkora arányát váltja ki a kétségbeesés, de a lap idéz egy jótékonysági szervezetet, amely a szegényebbeknek adományozott ételeket kezeli. A Trussel Trust azt állította, hogy tavaly 11 millió britet fenyegetett az éhezés veszélye, „mert nem volt elég pénze”, és hogy „ez csak a jéghegy csúcsa”.
Tower Hamletsben – ami London egyik legszegényebb kerülete, a lakosok 39 százaléka él itt szegénységben – a legtöbbször lopott cikk a Calpol nevű gyermekgyógyszer volt.
A helyi önkormányzat szerint „megnőtt az alapvető cikkek, a gyógyszerek és a csecsemők számára fontos cikkek lopása”.
Egyes szakértők szerint ez egyfajta túlélési stratégia. „Korábban a családra, barátokra hagyatkozhattak, de most ők is küszködnek” – mondta Dr Sinéad Furey szakértő, aki a szegénység és nemzetbiztonság összefüggéseit kutatja.
Tavaly egy rendőri vezető is sürgette, hogy a rendőrök legyenek „mértékletesek”, amikor olyanok bíróság elé állításáról van szó, akik azért lopnak, hogy legyen mit enniük.
Tower Hamlets, one of the poorest London borough, has seen a sharp increase in thefts of baby products & Calpol being stolen more frequently Tower Hamlets. What an indictment of society today. https://t.co/39eMZsXIm7
— Meral Hussein-Ece (@meralhece) April 22, 2023
Szintén az elmúlt évben például egy walesi anya ismerte el, hogy azért lopott a helyi Co-op szupermarketből, hogy enni adjon a gyerekeinek, miután nagy adósságot halmozott fel az energiaszolgáltatójával szemben. Két liverpooli anya is megúszta a börtönt – bár ők nem ételt loptak, hanem a Boots drogériából tulajdonítottak el termékeket 2000 font, azaz közel 900 ezer forint értékben. Azzal védekeztek, hogy a zsákmány eladásából akartak ennivalót venni a gyerekeiknek.
Bevásárlólistás bandák
De nem csak az éhezők lopnak: a The Telegraph szerint szervezett bandák szabályos „bevásárlólisták” alapján visznek el fizetés nélkül termékeket a drágább árfekvésű Waitrose szupermarketekből – kifejezetten azért, hogy aztán eladják azokat.
„A legtöbb rendszeres tolvaj és innen is, onnan is lop” – mondta Lucy Brown, a John Lewis kereskedelmi lánc biztonsági igazgatója.
A szupermarketek személyzete most árgusabb szemekkel figyeli az önkiszolgáló kasszákat, ahol az egyik kedvelt trükk az, hogy olcsóbb termékek vonalkódjait szkennelik be vagy megpróbálják le sem olvasni a vonalkódot – mivel vannak olyan, szupergyors kasszák, ahol nincs mérleg.
A megrendelésre lopott termékek között volt a hús, alkohol, kávé, édesség „és minden olyan, amit a közösségi média segítségével vagy a pubban gyorsan el lehet adni” - mondta a kiskereskedők szövetségének egyik képviselője a BBC-nek.