A KRUK közvéleménykutató-ügynökség által elvégzett felmérés adatai szerint a szlovákiai lakosság 65 százaléka főleg a ruhavásárláson spórol, arányuk 6 százalékkal nőtt a tavalyi évhez képest. 54 százalék kevesebbet jár vendéglátóhelyre, moziba, színházba, 53 százalék kevesebbet költ utazásra és üdülésre. Jaroslava Palendalová, a társaság vezérigazgatója elmondta, hogy végső esetben korlátozzák például a gyerekek taníttatására, képzésére fordított összegeket.
A szlovákiai háztartások 2 százaléka igyekezett banki hitellel vagy a barátoktól kért kölcsönnel megoldani az anyagi problémáit, 25 százaléka a megtakarításaihoz nyúlt. Tavaly a lakosság 41 százaléka korlátozta az élelmiszer-vásárlást, a felmérés szerint ez az arány idén már eléri az 51 százalékot.
Egyes élelmiszerek árplafonja épp e hét elején, március 20-án lépett életbe. A nyolc legnagyobb szlovákiai üzletlánc polcain az elkövetkező három hónapban mintegy 400 élelmiszer árának szabnak felső határt a kereskedők.
Samuel Vlčan megbízott földművelésügyi miniszter szerint az inflációellenes intézkedés értelmében minden áruházlánc nagyjából 30-100 olyan élelmiszerfajtát határoz meg, amelyekre három hónapon keresztül ugyanazt az árat garantálja. Az ársapkás termékeket külön logóval is ellátták.
Az üzletláncok lépését az élelmiszer-ipari szakmai szervezetek nem fogadták kitörő lelkesedéssel. A Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara
árulásként éli meg az agrártárca és az üzletláncok között létrejött megállapodást.
Jana Holécióvá szóvivő szerint a szakmai egyeztetés nélküli megegyezésnek semmi köze a jó kapcsolatokhoz, ráadásul a kiválasztott élelmiszerek árának a korlátozása a versenyszabályokat is sértheti.
Az árplafonnal kapcsolatos lépéseket az ellenzéki pártok is bírálják.
„Az élelmiszerek esetében meghatározott árplafon a kormány egyetértésével végrehajtott csalás”
– állítják a Smer képviselői. Robert Fico pártelnök azt mondta, „elfogadhatatlan, hogy az üzletláncok anélkül álljanak elő egyes élelmiszerek árplafonjának a bevezetésével, hogy a gyártókkal és a beszállítókkal egyeztetnének". Peter Pellegrini, a Hlas vezetője pedig felszólította Eduard Heger ügyvezető kormányfőt, hogy az Ukrajnának nyújtandó katonai segítségnyújtás helyett kezdjen el foglalkozni a hazai élelmiszerárakkal. Az ellenzéki párt egyúttal úgynevezett
„árcédula-rendőrség” létrehozását követeli.
A decemberi kormánybukást előidéző liberális SaS párt az árplafon bevezetését csupán az emberek félrevezetésének és populista húzásnak tartja. „Első pillantásra talán helyes intézkedésnek tűnhet ez a vásárlók számára, ekkora infláció mellett. De ez nem igaz. Az üzletláncok olyan élelmiszerekre vezették be az árplafont, amelyek ára az elkövetkező hónapokban valószínűleg fokozatosan csökkenni fog” – áll a párt állásfoglalásában.