Infostart.hu
eur:
354.44
usd:
310.91
bux:
138955.08
2026. június 23. kedd Zoltán
Nyitókép: Forrás: Twitter

Korábban egyszer letartóztatták a 18 éves buffalói tömeggyilkost

Akkor elmeszakértő is megvizsgálta, most 13, zömében színes bőrű embert gyilkolt meg. A mészárláson viselt golyóálló mellényén ugyanaz a náci szimbólum volt, mint amit a Mariupolt védő Azov ezred is használ.

Már tavaly is fenyegetőzött a hétvégén a New York állam-beli Buffalóban rasszista vérengzést elkövető tizenéves. Akkor őrizetbe vették, elmeorvosi vizsgálatnak vetették alá.

18 éves és tömeggyilkos – ő Payton Grendon, aki a New York államban fekvő Buffalo város egyik feketék lakta negyedét szemelte ki tette színhelyéül ahonnan élőben közvetítette a gépkarabélyos vérengzést.

A hatóságok „faji alapú erőszakos szélsőséges tettnek” minősítették a Tops szupermarketben történteket. Az áruháznál rokonok, barátok, családtagok gyászolták az elhunytakat.

„Az eddigi bizonyítékok kétségtelenné teszik, hogy abszolút egyértelmű, hogy rasszista gyűlöletbűncsekelmény történt és ez így is kerül a bíróság elé” – mondta Joseph Gramaglia helyi rendőrfőnök.

Reméljük, hogy ez nem fokozza a faji feszültséget – tette hozzá Byron Brown, buffalói polgármester. „Nem engedhetjük, hogy egy gonosz személy megossza a közösségünket és az országunkat” – mondta.

Grendon 13 áldozatából 11 színes bőrű, 2 fehér lakos volt. A fiatalembert „első fokú emberöléssel”, azaz előre megfontolt gyilkossággal vádolták meg, amire ő ártatlannak vallotta magát. A helyi törvények szerint halálbüntetésre nem, de valódi, a kegyelmet kizáró életfogytiglani börtönre számíthat.

A fiú pénteken több órán át autózott otthonából Buffalóba, hogy a rendőrök szerint „felmérje a terepet”. Szombaton délután jelent meg és kezdett el lövöldözni a Tops Friendly Szupermarketnél és azt a Twitch közösségi média-platformon élőben közvetítette.

Grendon taktikai védőfelszerelést viselt – ez védte meg a rá lövő biztonsági őrtől, Aaron Saltertől – akivel a támadás során végzett. A tömeggyilkossághoz

egy félautomata gépkarabélyt használt, amelyet legálisan vett, de illegálisan átalakított.

Az általa viselt golyóálló mellényen látható volt a Fekete Nap nevű náci szimbólum, amely megtalálható az ellenmondásos ukrán Azov hadosztály logójában is, az egység újságjának fejlécében és magát a lapot is Csorne Szoncénak, azaz Fekete Lapnak nevezték.

A fiatalembert tavaly júniusban már észrevették a helyi rendvédelmi erők és őrizetbe is vették, miután egy „általános” jellegű fenyegetést küldött saját iskolájának. Kathy Hochul New York-i kormányzó azt mondta: nyomozást folytatnak, hogy mit lehetett volna másképp csinálni a tinédzser megállítására. Grendon egy sor erőszakos és rasszista online videóban jelent meg.

Joe Biden elnök részvétét nyilvánította és a Fehér Ház azt mondta, hogy kedden látogat el feleségével a városba. „Együtt kell dolgoznunk, hogy választ adjunk arra a gyűlöletre, amely szégyenfolt nemzetünk lelkén” – írta az elnök a Titteren.

Grendon egy 180-oldalas „tanulmányt” terjesztett az interneten. Ebben kifejtette a Nagy Lecserélés elméletét, miszerint a fehéreket más borszínű emberekre cserélik le Amerikában és máshol.

Az áldozatok között volt a 86 éves Ruth Whitfield, aki egy idősek otthonában élő férjét látogatta és aki a helyi tűzoltókapitány édesanyja. Ugyancsak meghalt a 72 éves Betty Jean Grant, volt önkormányzati képviselő és még sokan mások.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Megszavazta az Országgyűlés: búcsú a védett üzemanyagártól

Megszavazta az Országgyűlés: búcsú a védett üzemanyagártól

Döntött a parlamenti sürgős tárgyalások és kivételes eljárások számának átmeneti emeléséről az Országgyűlés kedden. A képviselők döntöttek a védett üzemanyagár kivezetését tartalmazó törvényjavaslatról is. Előzőleg elfogadták a vizsgálóbizottságok megerősítését és a korrupcióellenes 110 oldalas csomagot is, benne a vagyonnyilatkozatok szigorításával és a kekvák megszüntetésével.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Elkezdték ütni a forintot, folytatódik a lejtmenet

Elkezdték ütni a forintot, folytatódik a lejtmenet

A hétfői gyengülés után kedden is nyomás alatt a forint: a magyar deviza a nyitás óta tovább veszített értékéből, az euró már 353, a dollár 309 forint közelében jár. A hangulatot továbbra is az erős dollár és a közel-keleti helyzet kettőssége határozza meg – az amerikai jegybank szigorúbb hangvétele magasan tartja a kamatvárakozásokat, miközben az iráni konfliktus körüli bizonytalanság sem oldódott. Délután újabb katalizátor érkezik a forint piacára, ugyanis jön az MNB kamatdöntő ülése.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×