eur:
411.39
usd:
396.52
bux:
0
2024. december 31. kedd Szilveszter
Nagy-Britanniába igyekvő illegális bevándorlók sátortábora az észak-franciaországi Calais-ben 2021. november 27-én. A migránsok a kedvező alkalomra várnak, hogy átszökhessenek Nagy-Britanniába.
Nyitókép: MTI/EPA/Mohamed Badra

A brexit utáni helyzet is szítja a feszültséget a brit-francia migrációs vitában

A kétoldalú viszony annyira megromlott, hogy visszavonták a brit belügyminiszter meghívóját.

Vasárnap válságtanácskozást tartottak a múlt heti migránstragédia miatt több európai állam képviselői Calais francia kikötővárosban. Az eseményről azonban hiányoztak a kérdésben szintén érintett britek.

A szerdai tragédia után, aminek során vízbe fulladt 29, francia partról gumicsónakkal Angliába tartó iraki kurd és más migráns, tovább romlott London és Párizs viszonya. A két ország már amiatt is farkasszemet néz, hogy nem tud megegyezni a brexit után a brit vizekre kiadott halászati engedélyekről.

Most pedig egymást hibáztatják, hogy nem tesznek eleget azért, hogy elvegyék az emberek kedvét az életveszélyes átkeléstől.

A francia oldalon megkérdezett migránsok – közülük néhányan már évek óta élnek ott – azt mondják: mindenképp be akarnak jutni Nagy-Britanniába, mert ott jobb életre számítanak. A brit politikusok, köztük Priti Patel belügyminiszter, akinek az európaiak visszavonták a meghívóját, azt sürgetik, hogy Franciaország vegye vissza a tőle átjutott migránsokat.

Amíg EU-tag volt, Nagy-Britannia sikeresebben érvényesíthette az „utolsó biztonságos állam” elvét,

de a brexit után már nincs kétoldalú egyezmény a kérdésben. A franciák pedig arra panaszkodtak, hogy nehéz együttműködni Londonnal, amely nem oszt meg minden hírszerzési információt.

Calais-ban a britek nélkül a németek, franciák, belgák és hollandok valamint EU-s képviselők és a Frontex határvédelmi ügynökség, valamint az Interpol ügynökei találkoztak. Ama embercsempész-hálózatok ellen próbálnak fellépni, amelyek 3-7 ezer eurót kérnek el a La Manche-on való átkelésért.

A franciák bűnügyi nyomozást indítottak a migránsok vízbefulladása után, és legfoglaltak egy német rendszámú kocsit.

Patel brit belügyminiszter annyit elért, hogy különtalálkozót folytatott a holland bevándorlásügyi miniszterrel, és egyetértettek, hogy „az európai partnereknek együtt kell működniük”, meg kell osztaniuk a hírszerzési anyagokat és rendőreiknek közösen kell fellépni. A franciák korábban elutasították, hogy brit rendőrök járőrözzenek a partjaikon. Emellett fontos a migránsok visszavételéről szóló egyezmények megkötése, mert ez megtörheti az embercsempészek üzleti modelljét – mondták a brit–holland különtalálkozó után.

Patelt ugyanakkor élesen bírálta a brit határőrség, amelynek szakszervezete jogi úton próbálja leállítani azt a rendelkezést, hogy nekik kelljen fizikailag visszalökni francia vizekre a migránsokkal megrakott kis csónakokat. Az érdekképviselet ezt embertelen gyakorlatnak nevezte.

Magukat a Szudánból, Irakból, Iránból és máshonnan érkezett migránsokat nem tántorította el a tragédia.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Nem lesz gázhiány, miután leáll az ukrán tranzit - nyugtat a szlovák miniszter

Nem lesz gázhiány, miután leáll az ukrán tranzit - nyugtat a szlovák miniszter

A szlovák gazdasági minisztérium szilveszter délutánján kiadott közleménye szerint Szlovákia felkészült arra az esetre, hogy megszűnik január 1-től Ukrajnán át az orosz gáztranzit, mert vannak nyugati irányból alternatív gázbeszerzési források, igaz azok drágábbak lehetnek. A közlemény azután érkezett, hogy néhány napja még elkeseredett küzdelmet indított Robert Ficó szlovák miniszterelnök az ukrajnai tranzit fenntartásáért és durva szócsatába keveredett Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is, de ezek szerint nincs igazán komoly ellátásbiztonsági veszély Szlovákiában.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×