eur:
408.88
usd:
375.26
bux:
74214.3
2024. november 5. kedd Imre
Boris Johnson brit miniszterelnök az élettársa, Carrie Symonds társaságában távozik egy londoni szavazóhelyiségből az angliai helyhatósági választásokon 2021. május 6-án.
Nyitókép: MTI/AP/Matt Dunham

Kiválnak-e a skótok, meggyengült-e Johnson? – Sok forog kockán a mai nap

Csütörtökön tartják a brit helyhatósági és autonómia választásokat, amelyek a korábbi évekhez képest nagyobb mértékben jelzik majd a lakosság véleményét az országos politikáról is. Kiderül, hogy hova tart a skót függetlenségi mozgalom és Boris Johnson nagyot nyerhet egy hagyományosan munkáspárti városban.

„Szuper csütörtök” van ma Nagy-Britanniában. Nem azért, mintha hirtelen sokkal jobbra fordult volna az élet, hanem azért mert egy sor helyi választást tartanak az országban, ami a legnagyobb megmérettetés a parlamenti választások után – és sokan arra használják ki a lehetőséget, hogy véleményt mondjanak Boris Johnson kormányáról is.

Skóciában például a helyi részleges autonómia parlamentjét választják meg, ami

kihathat arra, hogy lendületben marad-e a függetlenségi mozgalom,

amely az államalkotó nemzet kiválását akarja elérni Nagy-Britanniából. Megválasztják a walesi autonómia parlamentjét is. Mellettük pedig még 13 anglia város polgármestereit és London főpolgármesterét.

Ez a funkció az utóbbi időben olyan hatalmi befolyást épített ki, amely meghatározó vezetőket termelhet ki az országos politikában.

Közel 48 millió ember szavazhat reggel héttől este tízig

A londoni eredményt legkorábban szombat estére várják, de korábban már világossá vált, hogy további önkéntesekre lehet szükség a szavazatszámláláshoz, ezért előfordulhat, hogy csak vasárnapra derül ki, ki lesz a városvezető.

Korábbi előrejelzések Sadiq Khan jelenlegi főpolgármester győzelmét jósolták, de őt az utóbbi hónapokban éles bírálatok érték a közlekedési vállalat költségvetése és a bűnözési statisztikák miatt. A konzervatív jelölt, aki hozzá hasonlóan kisebbségi közegből került ki – a színes bőrű Shaun Bailey – például azt ígérte, hogy harcolni fog a „dugó zóna” ellentmondásos kiterjesztési terve és a fővárosba való behajtást korlátozó újabb elképzelése ellen, továbbá növelni fogja a közbiztonságot.

Közben Khan mellett kiállt Dua Lupa popsztár, de a városvezetőt azzal vádolják, hogy a statisztika szerint regnálása alatta 60 százalékkal ugrott meg a késsel elkövetett támadások száma.

Mégis, a felmérések szerint a munkáspárti politikus 48, míg Bailey csak 29 százalékon áll.

A toryk viszont győzelemre számítanak az észak-angliai Hartleypool városában – ahol egy parlamenti képviselőt is választanak – és amely eddig hagyományosan munkáspárti érzelmű volt. A várost sújtó gazdasági visszaesés azonban kiábrándította a szavazókat. Ha a Labourt itt tényleg legyőzik, az kínos lehet a Munkáspárt új vezérének, Sir Keir Starmernek, aki elődjéhez képest mérsékeltebb platformról szállt szembe Boris Johnsonnal.

Az Independent című lapnak nyilatkozó helyiek ugyanakkor azt mondták, hogy mindkét nagy pártban csalódtak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×