eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Kamionok érkeznek a doveri kikötő bejáratához 2021. január 1-jén. Új szabályok léptek életbe a mai naptól az Egyesült Királyság és az Európai Unió kapcsolatrendszerében, miután véget ért a brit EU-tagság tavaly januári megszűnése (Brexit) óta érvényben volt átmeneti időszak.
Nyitókép: MTI/EPA/Neil Hall

Kreatívan magyarázzák a brexit utáni kereskedelmet – az EU továbbra sem ratifikál

Az Európai Parlament már megint nem volt hajlandó időpontot mondani arra, hogy mikor hagyja jóvá a uniós–brit kereskedelmi szerződést. Közben egymásnak ellentmondó adatok jelennek meg a brexit utáni kétoldalú kereskedelemről.

Korábban úgy tűnt, hogy az Európai Parlament április végén ratifikálja a karácsonykor nagy nehezen kialkudott brexit utáni kereskedelmi egyezményt. A képviselők azonban visszadobták a labdát Boris Johnson brit miniszterelnöknek. Aki viszont korábban arról beszélt: mekkora lehetőség Nagy-Britanniának és a brit gazdaságnak megszabadulni a merev európai bürokráciától és kötöttségektől.

Az Európai Parlament most azt üzente Londonnak, hogy „további garanciákat” vár a Johnson-kormánytól az egyezmény „pragmatikus és teljes alkalmazásáról”.

Közben bár az Európai Parlament külügyi és kereskedelmi bizottsága szavaz a megállapodásról, a teljes képviselői testület továbbra is vár a ratifikálással.

Londonban brexitpárti képviselők és a brexit-párti média

arra sürgették Johnsont, hogy „mondja fel az alkut, ha Brüsszel továbbra is húzza az időt a jóváhagyással”.

Az Express című lap például azt írta, hogy olvasói 98 százaléka véli úgy, hogy a kormányfőnek fel kell mondania az egyezményt. A késlekedés miatt David Gove kabinetminiszer is bírálta az Európai Uniót.

Ugyanakkor ellentmondó adatok láttak napvilágot arról, hogy hogyan is alakul a brit–európai kereskedelem a brexit után. A brexitet támogató, konzervatív Telegraph kreatívan azt írta kedden, hogy februárban 47 százalékkal nőtt az unióba irányuló brit export. Viszont elismerte, hogy januárban éppenséggel 42 százalékkal esett. A Brit Statisztikai Hivatal viszont megjegyezte: úgy tűnik, jobbára sikerült áthidalni a januári élelmiszerszállítási gondokat, bár a kivitel szintje a brexit előtti idők egyharmadán áll.

Az Európai Unióból Nagy-Britanniába történő export ugyanakkor nem áll jól:

januárban 6,7 milliárd fonttal esett, februárban ebből a veszteségből csak 1,2 milliárdot sikerült ledolgozni.

Az adatokat sokféle képpen lehet értelmezni és a brexitellenes Independent azt emeli ki, hogy a brit exportcégek 41 százaléka jelezte: az első három hónapban visszaestek eladásai a kontinensen.

A Brit Kereskedelmi Kamara szerint ugyan a pandémia is tényező a forgalom csökkenésében, de sok cég szerint a brexit miatt késnek a szállítások, megnőttek a fuvarozási költséget és a bürokrácia. Az Independent idézte egy brit ruházati cég vezetőjét, aki szerint „drámai módon összeomlottak az eladásaik”, sok európai ügyfél „vonakodik attól, hogy az Egyesült Királyságból vásároljon”. Így cégük nem tudta megvalósítani azt a célt, hogy európai elosztóközponttá váljon.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Nyolc kategóriában összesen tizenhat díjat adnak át a februári filmfesztiválon. Muhi András, a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke az InfoRádióban elmondta: ismét versenyfesztivál lesz a Magyar Filmszemle, melyen szakmai különdíjak is gazdára találnak, továbbá az információs és panoráma szekcióban olyan alkotásokat is levetítenek, melyek rendezői nem kívánnak benevezni a versenybe, de a szakma véleményére kíváncsiak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×