eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Igor Matovic szlovák kormányfő Orbán Viktor miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján a Karmelita kolostorban 2020. június 12-én.
Nyitókép: Koszticsák Szilárd

44 milliárd euróval tért haza Brüsszelből a szlovák kormányfő

Igor Matovič szlovák miniszterelnök elégedett a 2021 és 2027 közötti időszakra szóló európai uniós keretköltségvetéssel és a koronavírus-járvány által sújtott gazdaságok helyreállítását célzó pénzügyi csomaggal. Úgy fogalmazott, ugrásszerűen előbbre léphet Szlovákia, ha okosan fekteti be a hét évre kapott összeget.

Igor Matovič: Ugrásszerűen előbbre juttathatjuk Szlovákiát

Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a pénteken kezdődött uniós csúcstalálkozót kedd reggel sajtótájékoztatón értékelte, és elégedetten nyugtázta, hogy a sorsfordító egyezség elindítja az uniót a jövőbe vezető úton. „Ez egy jó egyezség. Ez egy erős egyezség. Európa számára most ez az igazi megoldás” – szögezte le az Európai Tanács elnöke.

Az elfogadott megállapodásban a tagállami vezetők megtartották a 2021-2027 közötti uniós költségvetés 1074 milliárd eurós számait, a helyreállítási csomag összegeit azonban csökkentették. A 750 milliárd eurós gazdaságélénkítő alap esetében 390 milliárd euró vissza nem térítendő támogatás, és a pénzpiacokról felvett 360 milliárd eurós kölcsön szerepel.

Szlovákiának így 7,5 milliárd euró áll majd rendelkezésére a helyreállítási csomagból,

melyet Igor Matovič szlovák miniszterelnök zseniális hírnek tart.

A csúcstalálkozóról hazaérkezve a kormányfő elégedetten nyilatkozott a pozsonyi repülőtéren. „Ez után az egyezség után az elkövetkező hét évre összesen 43,8 milliárd áll a rendelkezésünkre. Ez egy évre lebontva 6,25 milliárd euró” – magyarázta elégedettségének okát a kormányfő, majd hozzátette: „Szlovákiában valamennyiünkre hatalmas feladat vár. Felelősségteljesen kell kigondolni azokat a reformokat, amelyekre ezeket az eszközöket fordítjuk majd, és ha ezzel megbirkózunk, s

a mintegy 44 milliárd eurót okosan fektetjük be, Szlovákiát ugrásszerűen előbbre juttatjuk”

– mondta Igor Matovič.

A miniszterelnök felhívta a figyelmet arra, hogy az országnak a jövőben sokkal hatékonyabbnak kell lennie a brüsszeli támogatások lehívásában, mert Szlovákia az elmúlt időszakban mindössze 1,5-2 milliárd eurót tudott felhasználni évente, ami nagyon kevés.

Zuzana Čaputová szlovák köztársasági elnök úgy reagált, Szlovákia célja nem lehet csupán a pénzköltés, ezért a forrásokat a jövőbe tekintve kell felhasználni. „Ez jó hír az Európai Unió stabilitásának fenntartásához, egyúttal példátlan segítségnyújtás Szlovákiának” – állapította meg a szlovák államfő.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×