eur:
411.22
usd:
392.53
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Védőmaszkos járókelő papírjait ellenőrzi biztonságos távolságról egy szintén védőmaszkos rendőrnő Párizsban a koronavírus-járvány idején, 2020. április 6-án. A járvány miatt a francia kormány meghosszabbította a március 17-én életbe léptetett kijárási korlátozásokat az országban.
Nyitókép: Védőmaszkos járókelő papírjait ellenőrzi biztonságos távolságról egy szintén védőmaszkos rendőrnő Párizsban a koronavírus-járvány idején. MTI/AP/Michel Euler

Gazdasági katasztrófától tartanak a franciák

Várhatóan május 11-étől elkezdik fokozatosan feloldani a korlátozó intézkedéseket Franciaországban, ám előreláthatólag nem az egész államban egyformán.

Május 7-én fog végleg kiderülni, hogy lesz-e feloldás vagy sem - jelentette S. Ráduly János, az InfoRádió franciaországi tudósítója. Amint azt korábban az Infostart is megírta, elsősorban a gazdasági katasztrófa megelőzése a cél a parlamentben bemutatott lazításokkal.

A francia miniszterelnök azt mondta, hogy mindenképp lépni kell, mert másképp a francia gazdaság összeomolhat.

A franciák azt tervezik, hogy az egyes megyéket a fertőzöttség szintje alapján osztályozva piros és zöld zónákra osztva indítják újra az életet a korlátozások járványvédelmi intézkedések melletti eltérő ütemű feloldásával.

Úgynevezett egészségügyi kártyákat fognak készíteni, ez már e hét csütörtöktől érvényes lesz.

Borítékolható, hogy a kelet-franciaországi régiók és a Párizs környéki megyék a szigorúbb intézkedéseket alkalmazó piros zónába esnek majd, míg az ország nyugati fele alig érintett.

Ez azt is jelenti, hogy a helyi, megyei és települési vezetők nagyobb szerepet kapnak majd, döntéseket hozhatnak majd például a tömegközlekedés, vagy akár az iskolák újraindításával kapcsolatban. Az iskoláknál is fokozatos lesz lazítás: a jelenlegi tervek szerint először a legkisebbek - az óvodások és az elemisták - fognak visszatérni az intézményekbe, de legfeljebb 10 fős csoportokba. Az oktatóknak pedig valószínűleg szájmaszkot kell majd viselniük. Elvileg május 11-től térhetnek vissza az iskolákból, attól függően, hogy melyik településen milyen lazítási intézkedéseket hoznak.

A tanár-szakszervezetek nem értenek egyet azzal, hogy már május 11-én újranyissanak az iskolák, de most főleg a gazdaság beindításáról van szó, és az iskolák ebben a felállásban inkább gyermekmegőrző helyeknek számítanak, a fő cél az, hogy a szülők vissza tudjanak menni dolgozni. Igaz, a szülők maguk dönthetik el, hogy elküldik-e a gyereket az iskolába vagy otthon tartják. Ebből a szempontból eléggé rugalmas lesz a rendszer.

A lakosság nagyon várja, hogy a bezártságnak vége legyen, mert mindenki látja, hogy itt gazdasági katasztrófa vár az országra.

A szakszervezetek főleg a tömegközlekedésről nyilatkoznak, hogy mennyire kivitelezhető a járványvédelmi előírások - a szájmaszk viselése és a távolságtartás - betartása. Utóbbi kifejezetten kérdéses, hogy sikerülhet-e. Párizsban már most sem lehetséges ez a metróban.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×