eur:
410.97
usd:
394.44
bux:
0
2024. december 26. csütörtök István
Nyitókép: Forrás: Pexels.com

Ezt unokáiknak is mesélhetik az idén érettségiző szlovákiaiak

Megvannak ugyanis a vizsgák lebonyolításának részletei északi szomszédunknál is.

A Szlovák Közegészségügyi Hivatal engedélyezte az érettségi vizsgák megtartását - jelentette be Branislav Gröhling oktatásügyi miniszter. A hivatal intézkedéséből következik, hogy a középiskolai és egyetemi felvételi vizsgákat is meg lehet tartani a koronavírus-járvány idején.

Az elhatározásnak a szlovák tisztifőorvos adott zöld utat, így az érettségik és a záróvizsgák, valamint a középiskolai felvételik elől is elhárultak az akadályok.

Ján Mikas ugyanakkor megszabott néhány feltételt, melyeknek teljesülnie kell a vizsgák során:

  1. az érettséginél és a felvételiknél résztvevők mindegyike között kétméteres távolságot kell tartani. A vizsgákat emiatt az iskola legnagyobb termében, például a díszteremben kell megtartani
  2. az érettséginél csak egyesével, a felvételik során pedig maximálisan kettesével érkezhetnek a diákok a bizottság elé
  3. bizottság tagjainak szintén két-két méterre kell ülniük egymástól
  4. írásbeli tesztek esetén is be kell tartani a kétméteres távolságot, ami a tisztifőorvos közlése szerint azt jelenti, hogy minden második padban lehet csak ülni
  5. mindenkinek szájmaszkot kell viselnie
  6. mindenkinek saját írószerrel kell érkeznie
  7. mind a diákok, mind a bizottsági tagok, tanárok esetében mérni kell a testhőmérsékletet
  8. amennyiben valakinél megjelennek a légzőszervi megbetegedés tünetei, nem vehet részt a vizsgán
  9. az iskola egyes érintett helyiségeiben fertőtlenítőszert kell elhelyezni és rendszeresen fertőtleníteni kell az egyes felületeket, mint például a padokat és a kilincseket
  10. tilos lesz a hagyományos kézfogásos gratuláció
  11. az egész vizsga alatt tilos lesz az étel- és italfogyasztás
  12. ha a vizsga négy óránál tovább tart, akkor meg kell szabni egy ebédidőt. A bizottságoknak külön kell étkezniük, más-más időben.

Az oktatási minisztérium az iskolák fenntartóival közösen vizsgálja az iskolák műszaki felkészültségét és azt, hogy képesek lesznek-e megfelelni a Közegészségügyi Hivatal által előírt feltételeknek.

"Jelenleg 690 középiskola fenntartójával, igazgatójával közösen egyeztetünk az iskolák műszaki felkészültségéről" - tájékoztatott Branislav Gröhling oktatásügyi miniszter.

A tárcavezető azt kéri az iskolavezetőktől, hogy legyenek nyitottak.

"Különféleképpen gondolkodunk az érettségi vizsgák megrendezéséről. Számolni kell azzal, hogy megváltoztatjuk a vizsga tartalmát és formáját. Szlovákiában most először tapasztaljuk meg az érettségi vizsga olyan formáját, amivel még nem találkoztunk" - mondta Gröhling, de részleteket nem árult el. Az érettségi vizsgák időpontjáról és tartalmáról a jövő hétre ígért tájékoztatást.

Az oktatásügyi minisztérium a legközelebbi kormányülésen új törvénycsomagot, az úgynevezett

egyetemi lex koronát

terjeszti a kormány elé, amely magában foglalja az egyetemekre vonatkozó intézkedéseket.

A Közegészségügyi Hivatal a szigorú járványellenes óvintézkedések betartása mellett engedélyezte az egyetemi államvizsgák megtartását is.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

A magyar színház- és filmművészet megkerülhetetlen alakja, és bár mostanában csak ritkán tűnik fel a vásznon, de mégis jelen van. Azt mondja, akik kíváncsiak rá, megtalálják, de tanítani nem akar, csak beszélgetni. Cserhalmi György szerint egy időtálló alkotás és a szakmai párbeszéd legfőbb építőköve egyaránt a kölcsönös bizalom. Úgy véli, a színművészeknek a színház az anyukájuk, a film pedig a mostoha papájuk, aki „hol kedves, hol nem”.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 18:13
×
×
×
×