eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Dover, 2018. július 31.A Nagy-Britannia Európai Unióból való kilépése, azaz a Brexit által inspirált falfestmény egy doveri házfalon 2018. július 31-én. (MTI/EPA/Facundo Arrizabalaga)
Nyitókép: MTI/EPA/Facundo Arrizabalaga

Brit munkavízum: PhD-s még jöhet, halfiléző már nem

A brexit után hamarosan várható új bevándorlási rendszerrel véget ér Nagy-Britanniában az olcsó európai munkaerő kora. A brit kormány pontrendszeres vízumrendszert vezet be és a magasan képzett külföldieket engedi majd be. De vajon jó ez a brit gazdaságnak?

Felszolgálok, portások, takarítók, ápolók, építő- és feldolgozóipari munkások. Az európai uniós szabad mozgás nyomán Nagy-Britanniában munkát talált európaiak nagy része ilyen munkakörökben helyezkedett el.

A brexitet levezénylő brit kormány szerint azonban többé nem lesz rájuk szükség – legalábbis azokra nem, akik újonnan érkeznének.

Jövő januártól külföldi dolgozó csak állásajánlat birtokában érkezhet, jól kell beszélnie angolul és minimum 25 600 font várható éves fizetést kell felmutatnia

– ami az állások ismeretében máris kizáró tényező lehet.

„Többé nem lesz lehetőség az alacsonyan képzett dolgozók belépésére. A pontrendszer jóvoltából többféle módon jöhetnek ide az olyan dolgozók, akiknek képzettsége támogatja majd országunkat és gazdaságunkat. A hangsúlyt át kell tennünk az olcsó európai munkaerőről a technológiára és az automatizálásra” – mondta a bevándorlás kérdésében keményvonalasnak tartott, amúgy bevándorlók gyerekeként született Priti Patel belügyminiszter.

A belépőknek ugyanis

70 pontot kell elérniük az új rendszerben.

A belügyminisztérium által jóváhagyott munkaadó állásajánlata ebből 20 pontot ér. További 20 pont, ha az ajánlat „a szükséges szakképzettségi szintnek megfelelő”. Az angol nyelvtudás 10 pontot ér – és ekkor még csak 50 pontnál tart a jelentkező. Ha jövőbeli fizetése megfelel a feltételnek, akkor eléri a 70 pontot. Segítség lehet, ha hiányszakmában keres állást, mert akkor további 20 pontot szerezhet vagy, ha valamivel kevesebb éves fizetésre számít, mint a feltételben megszabott, mert még így is hozzájuthat 10 ponthoz.

A jelenlegi hiányszakmák között az egészségügyi dolgozókat, mérnököket, tudósokat, tanárokat és technológiai ágazatok dolgozóit említik. Gyorsított eljárásban kaphatnak vízumot a külföldi orvosok és nővérek. A magasabban képzettek esetében a PhD-fokozat extra 10 pontot, a technológiai, mérnöki és matematikai PhD-fokozat pedig extra 20 pontot ér – ezek a dolgozók azonban amúgy is nagyobb fizetésre számíthatnak.

A brit munkaadók számára komoly sokk lesz az új rendszer,

mert a 2004-es EU-bővítés óta megszokták, hogy nagyszámú uniós dolgozó között válogathatnak. Szervezeteik ismételten arra figyelmeztetnek: nem lesz elég ember, aki betakarítsa a termést, ellássa a betegeket és időseket, valamint felszolgálja az ételt a világ ötödik legnagyobb gazdaságának számító országban. Egyedül a brit zöldség- és gyümölcstermesztők 80 ezer uniós idénymunkást alkalmaznak évente, de az új rendszerben csak 10 ezer embert hozhatnak be. A brit vendéglátó ágazat érdekvédelmi szövetsége

„katasztrófális” hatásokra számít.

Skóciában a halfeldolgozók nagyban támaszkodnak az uniós dolgozókra és a munkaadók elismerik: saját polgáraik úgy nőttek fel, hogy már más állásokra pályáznak. „Egy robottal nem lehet helyettesíteni egy kagylókat szétvágó vagy halfiléző embert” – mondta az egyik cég képviselője.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×