eur:
392.88
usd:
366.44
bux:
66129.26
2024. április 26. péntek Ervin
Jeremy Corbyn, a legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője mutatja az amerikai és a brit kormány közötti, a Brexit utáni időszakra vonatkozó titkos tárgyalások satírozott szövegváltozatát Londonban 2019. november 27-én. Nagy-Britanniában december 12-én tartanak előrehozott parlamenti választást.
Nyitókép: MTI/EPA/Andy Rain

Corbyn állítja: a kormány kiárusítaná az egészségügyet

Boris Johnson el akarja adni a brit egészségügyet az amerikai cégeknek – ezzel a szenzációsnak tűnő állítással lepte meg a brit közvéleményt az ellenzéki Munkáspárt vezére. Jeremy Corbyn egy egész dossziét mutatott be, hogy a választások előtt aláássa a bizalmat az ellenfelekben.

A brexitre készülő konzervatívok tálcán kínálják a modernkori brit történelem legnagyobb vívmányát a tengerentúli vásárlóknak. Ezt mondja Jeremy Corbyn, aki át akarja venni a szigetország kormányzását Boris Johnson miniszterelnöktől.

A munkáspárti vezér szerdán egy 451 oldalas dossziéval állt a média elé. Arra is volt gondja, hogy a tévénézők is átérezzék állítása súlyát.

A szöveget kórházi ruhába öltözött orvosok és nővérek osztogatták az újságíróknak.

Corbynnak az volt a célja, hogy megingassa a hitet a rivális Konzervatív Párt ígéretében, miszerint az ingyenes ellátást biztosító Nemzeti Egészségügyi Szolgálat, az NHS „nem lesz terítéken” a brexitet követő brit-amerikai szabadkereskedelmi tárgyalásokon.

A többi brit ellenzéki párt a botrányt kihasználva felvetette, hogy Johnson „Trumppal kötött különalku” részeként áruba bocsátaná az egészségügyet.

A Corbyn által bemutatott dokumentumokból az derül ki, hogy 2017 és 2019 júliusa között brit és amerikai kereskedelmi tárgyalók érintették az NHS, a gyógyszerszabadalmak, a gyógyszeripar, az egészségbiztosítás és az orvosi eszközök témaköreit egy lehetséges, brexit utáni kereskedelmi alku előkészítésekor. A lassabban lejáró szabadalmak drágább gyógyszereket jelentenek. Ez azért lényeges, mert az NHS eddig jóval olcsóbban tudott gyógyszerhez jutni, mint például az amerikai egészségügyi rendszer.

A Munkáspárt és a hozzá közeli szakértők szerint egyértelműen bizonyítható, hogy igenis folyt amerikai-brit megbeszélés a gyógyszerárakról. Ennek ténye pedig azt jelenti, hogy

egy alku esetén nagy az esélye a masszív gyógyszeráremelésnek.

„Az anyag szerint az amerikaiak jelentős változásokat akarnak látni abban, ahogy a brit állam szabályozza a gyógyszerárakat és ez potenciálisan évig többmilliárd font extra költséget okozhat a brit egészségügynek” – mondta a Guardian című lapnak Andrew Hill, a Liverpooli Egyetem gyógyszerárakkal foglalkozó szakértője.

Mark Dayan, a Nuffield Trust elemző intézet szakértője is elismerte ezt, de szerinte a papírok nem bizonyítják, hogy „eladnák az NHS-t, és amerikai kezekbe kerülnének a brit kórházak. Az esetleges tárgyalásokon viszont a briteknek kemények ki kell állniuk saját érdekeik mellett” – mondta.

Maga a BBC befolyásos politikai szerkesztője is úgy fogalmazott: az anyagban nincs bizonyíték, hogy a brit egészségügy része lehetne egy brit-amerikai kereskedelmi alkunak. Hozzátette azt is:

a papírok nem Johnson, hanem az előző, May-kabinet puhatolózó tárgyalásait dokumentálták.

Maga Johnson nonszensznek minősítette Corbyn állítását és arra utalt: riválisa el akarja terelni a figyelmet a brexithez való határozatlan hozzáállásáról és a pártját rendszeresen érő antiszemitizmus-vádról. Johnson megemlítette, hogy a dosszié már két hónapja szabadon elérhető az interneten.

Címlapról ajánljuk
Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Nagyjából a Magyar Nemzeti Bank várakozásainak megfelelő adatokat vár idén a magyar gazdaságtól Isépy Tamás, a Századvég makrogazdasági üzletágvezetője és Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője. Úgy vélik, az elmúlt időszak gazdasági válságainak egyik legfőbb tapasztalata, hogy sokkal több váratlan helyzetre kell felkészülnie a világnak.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
Paks II.-vezér: változhat a kulcsrakész ár, a kínaiak is megjelenhetnek a beruházás körül

Paks II.-vezér: változhat a kulcsrakész ár, a kínaiak is megjelenhetnek a beruházás körül

A 12,5 milliárd eurós kulcsrakész ár "továbbra is érvényben van" az orosz fővállalkozóval, de "ha a nyugat-európai atomerőmű építkezésekre nézek, akkor a tervezett költségeket még soha, sehol nem tudták tartani, ezért felelőtlenség lenne most többet mondanom" – jelentette ki a Portfolio-nak adott exkluzív nagyinterjúban Jákli Gergely. A Paks II. Zrt. vezérigazgatója utalt rá, hogy a paksihoz hasonlóan a legtöbb erőmű építés "ilyen kulcsrakész szerződésben valósul meg, ennek ellenére folyamatosan drágulnak"; igaz hozzátette: "a Paks II. esetében nem kapkodnék, nem spekulálnék erre". Elárulta: "folyamatban van a kivitelezési szerződés egyes pontjainak a felülvizsgálata és módosítása", és konstruktívak a tárgyalások az oroszokkal, akárcsak az Európai Bizottsággal; munkaszervezési és egyéb tapasztalatok miatt pedig akár a kínaiak is megjelenhetnek a projekt körül. Azt vázolta: "rövid távon megoldódhat" az irányítástechnika körüli, a német kormány blokkolásából adódó helyzet, és leszögezte: se a projektet, se az orosz hitelszerződést nem szankcionálja semmi, illetve az orosz fővállalkozó is ki tudja fizetni a beszállítókat. Hangsúlyozta: a Paks I.-nél nem történt semmilyen elmozdulás a mellette kiásott új gödör miatt, és a megépített résfal csökkenti ennek a jövőbeli kockázatát. A Duna vízhozamával és a hűtővízzel kapcsolatos aggodalmakat műszakilag kezelhetőnek mondta, a Paks I. és Paks II. párhuzamos működésének brüsszeli engedélyezése kapcsán pedig bizakodását érzékeltette. Azt is rögzítette: "lesz első betonöntés év végéig", és a két új blokk "a 2030-as évek elején" már termelni fog. A minapi interjú során Paks II. gigantikus gödrében is jártunk, ahol óriási gépeket láttunk, a megörökített fényképeket ebben a különleges képgalériában mutatjuk be.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×