A brexitre készülő konzervatívok tálcán kínálják a modernkori brit történelem legnagyobb vívmányát a tengerentúli vásárlóknak. Ezt mondja Jeremy Corbyn, aki át akarja venni a szigetország kormányzását Boris Johnson miniszterelnöktől.
A munkáspárti vezér szerdán egy 451 oldalas dossziéval állt a média elé. Arra is volt gondja, hogy a tévénézők is átérezzék állítása súlyát.
A szöveget kórházi ruhába öltözött orvosok és nővérek osztogatták az újságíróknak.
Corbynnak az volt a célja, hogy megingassa a hitet a rivális Konzervatív Párt ígéretében, miszerint az ingyenes ellátást biztosító Nemzeti Egészségügyi Szolgálat, az NHS „nem lesz terítéken” a brexitet követő brit-amerikai szabadkereskedelmi tárgyalásokon.
A többi brit ellenzéki párt a botrányt kihasználva felvetette, hogy Johnson „Trumppal kötött különalku” részeként áruba bocsátaná az egészségügyet.
A Corbyn által bemutatott dokumentumokból az derül ki, hogy 2017 és 2019 júliusa között brit és amerikai kereskedelmi tárgyalók érintették az NHS, a gyógyszerszabadalmak, a gyógyszeripar, az egészségbiztosítás és az orvosi eszközök témaköreit egy lehetséges, brexit utáni kereskedelmi alku előkészítésekor. A lassabban lejáró szabadalmak drágább gyógyszereket jelentenek. Ez azért lényeges, mert az NHS eddig jóval olcsóbban tudott gyógyszerhez jutni, mint például az amerikai egészségügyi rendszer.
A Munkáspárt és a hozzá közeli szakértők szerint egyértelműen bizonyítható, hogy igenis folyt amerikai-brit megbeszélés a gyógyszerárakról. Ennek ténye pedig azt jelenti, hogy
egy alku esetén nagy az esélye a masszív gyógyszeráremelésnek.
„Az anyag szerint az amerikaiak jelentős változásokat akarnak látni abban, ahogy a brit állam szabályozza a gyógyszerárakat és ez potenciálisan évig többmilliárd font extra költséget okozhat a brit egészségügynek” – mondta a Guardian című lapnak Andrew Hill, a Liverpooli Egyetem gyógyszerárakkal foglalkozó szakértője.
Mark Dayan, a Nuffield Trust elemző intézet szakértője is elismerte ezt, de szerinte a papírok nem bizonyítják, hogy „eladnák az NHS-t, és amerikai kezekbe kerülnének a brit kórházak. Az esetleges tárgyalásokon viszont a briteknek kemények ki kell állniuk saját érdekeik mellett” – mondta.
Maga a BBC befolyásos politikai szerkesztője is úgy fogalmazott: az anyagban nincs bizonyíték, hogy a brit egészségügy része lehetne egy brit-amerikai kereskedelmi alkunak. Hozzátette azt is:
a papírok nem Johnson, hanem az előző, May-kabinet puhatolózó tárgyalásait dokumentálták.
Maga Johnson nonszensznek minősítette Corbyn állítását és arra utalt: riválisa el akarja terelni a figyelmet a brexithez való határozatlan hozzáállásáról és a pártját rendszeresen érő antiszemitizmus-vádról. Johnson megemlítette, hogy a dosszié már két hónapja szabadon elérhető az interneten.