Egy csatát megnyert Theresa May – az össztűz alá került brit miniszterelnöknek sikerült ráncba szednie kabinetjét, és keresztülbokszolnia a Brüsszellel kötött „válási egyezmény” vázlatát, amely azt írja le, hogy Nagy-Britannia hogyan lép ki jövő tavasszal az unióból.
May az este megivott egy pohár bort, majd a kormányfői rezidencia elé kiállva azt mondta: ez az alku a legjobb hazájának, mert megvalósítja azt, amire az emberek két éve szavaztak. Az alternatíva a megállapodás nélküli, kaotikus kilépés, vagy az, hogy elmarad a brexit.
A rendkívüli londoni kormányülés a tervezett két óra helyett öt órán át tartott,
és kiszivárgott hírek szerint 10-11 miniszter is támadta egyik vagy másik oldalról a közel 600 oldalas brexit-tervezetet.
Az anyagban egyaránt megtalálhatók a brit földön élő uniós polgárokat védő jogi garanciák és az, hogy Nagy-Britannia és Írország – vagyis szigetország és az Európai Unió egyetlen szárazföldi határa – a brexit után évekkel is szabadon átjárható lesz. Figyelemre méltó módon az erről szóló garanciát London nem rúghatja fel egyoldalúan. Ez az a pont, amit „kemény brexit” hívei a leginkább támadnak, mivel úgy érzik, hogy az EU tovább diktálhat az országnak – egy időre ugyanis fennmarad az EU-val fenntartott vámunió, sőt, Észak-Írország gyakorlatilag meghatározatlan időre a közös piac része marad.
Szerdán már felmerült, hogy a keményvonalas toryk akár bizalmi indítványt nyújthatnak be May ellen.
Ha ennek nyomán elveszítené pártvezéri posztját, akkor bukná a miniszterelnökséget is. Ezt vagy az követné, hogy a konzervatívok gyorsan egy új vezetőt és kormányfőt találnának, vagy a politikai válság miatt előrehozott választások következnének.
Az alkut a másik oldalról támadó ellenzéki Munkáspárt éppen erre játszik – mivel esélyes a választási győzelemre, sikere esetén újratárgyalná Brüsszellel a brexitet, vagy akár le is állítaná azt.
A brit kormány által támogatott alku része, hogy a brexit márciusi dátuma után 21 hónapos átmeneti időszak indul, amikor Nagy-Britanniában még az uniós jog az érvényes, de az ország már nem szavazhat Brüsszelben.
Kérdés, hogy az elégedetlenkedő, de szerdán még igent mondó brit miniszterek közül hányan mondanak le a következő napokban.
Theresa May csütörtökön már a parlamentben folytatja kampányát, hogy megdolgozza a szkeptikus képviselőket az egyezményről hetek múlva tervezett voks előtt.
Brüsszelben közben Michel Barnier főtárgyaló üdvözölte a brit kormány döntését – a BBC-nek név nélkül nyilatkozó illetékesek viszont azt mondták: semmi sincs még lejátszva, bármikor borulhat az alku.