A londoni hangversenyek előtt a Daily Telegraph öthasábos, fényképes interjút közölt Fischer Ivánnal, a Fesztiválzenekar alapítójával, kitérve arra is, hogy a meastro politizáló zeneművész. Mint írják, szereti meglepni a közönséget, például tavaly a Fesztiválzenekar New York-i hangversenyén, amikor Beethoven Kilencedik Szimfóniáját játszották, a hallgatóság soraiba ültetett kóristák zendítettek rá az Örömódára.
Azt ígéri Fischer Iván, hogy meglepetés ezúttal, Londonban is lesz. Nem tudjuk, miféle, de az egyik műsor igencsak adja magát ötletekhez. Az első koncerten Mahlert, Bartókot és Enescut játszanak, de másnap, 23-án magyaros-cigányos klasszikus zeneművek szerepelnek a programban, például Brahms Magyar Rapszódiái és a spanyol Sarasate Cigánymelódiái, amelyeknek a szólistája a roma Lendvay József lesz.
Fischer Iván pártfogója a cigányságnak, és úgy véli, hogy sorsuk Magyarországon még mindig nem kielégítő. Meghatározó tényező életében az is, hogy megtörténhetett a holokauszt tragédiája, zeneszerzőként zsidó témát dolgozott fel, Vörös tehén című művében a tiszaeszlári vérvád történetét mutatta be. A Fesztiválzenekarral pedig vidéki zsinagógákban ad koncerteket.
Az együttes tehát járja a magyar vidéket, ám most többezres közönség előtt lép fel Londonban, majd ősszel az olaszországi Vicenza zenei fesztiváljára utazik.
A Daily Telegraph számára adott interjúban Fischer Iván a zene határokon túllépő nemzetköziségéről szól, azt reméli, hogy néhány száz év múltán a határok eltűnnek, nyitott világban élhet az emberiség.