Nem tetszik az Európában élő britek egy csoportjának, hogy szülőhazájuk hátat fordít az Európai Uniónak.
Az Egyesült Királyság az EU-ban nevű csoport a londoni Legfelsőbb Bírósághoz nyújtott be keresetet a brexit levezénylésére vállalkozó Theresa May miniszterelnök ellen.
A franciaországi, olaszországi és spanyolországi briteket tömörítő csoport szerint a brit választási bizottság közelmúltbeli állásfoglalásai illegitimmé teszik a kilépésről kis többséggel döntő népszavazást.
A hatóság két brexitpárti csoport a BeLeave és a Vote Leave esetében megállapította, hogy megsértették a kampánypénzekre és azok mozgatására vonatkozó szabályokat, azzal, hogy több, mint 670 millió font kampánypénz elköltését nem deklarálták. A csoportokat pénzbírsággal sújtották és képviselőiket feljelentették a rendőrségen.
Jogi értelemben a 2016-os brexit-népszavazás konzultatív jellegű volt és kevesebb, mint négy százalékkal többen szavaztak a kilépésre, de
brit parlamenti képviselők, a kormány és az ellenzék egy részének tagjai elkötelezték magukat, hogy kiléptetik a szigetországot az Unióból.
A brit kormány szerint már nincs idő a fellebbezésre és hasonló beadványokat már elutasítottak a bíróságok.
Mint azt a Guardian cikkében megjegyzi, az Európai Unióban élő, egy és két millió közöttire becsült britek négyötöde aktív dolgozó korú, vagy fiatalabb. Számukra
a brexit a megélhetésükkel és az utazási lehetőségeikkel szembeni fenyegetés.
A referendumot megtámadó csoport ügyvédei szerint egyrészt nem túl késő jogi útra terelni az ügyet, másrészt a brexitet elindító lépés, az uniós Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének aktiválása tárgyi hibán alapult, mégpedig azon, hogy a népszavazás eredménye nem fejezte ki hűen a népakaratot és a voks nem volt legitim, szabad és fair.
A beadvány egyik szerzője, a Franciaországban élő Elinore Grayson szerint
nem lehet hagyni hogy „törvénytelen módon beavatkozzanak a brit választásokba... ha egy döntést pontatlan vagy félrevezető tényekre alapoztak, akkor azt semmisnek kell minősíteni”
– mondta.
Közben, annak ellenére, hogy a szigetország még nem lépett ki hivatalosan az Európai Unióból, a brexitpártiak megnyertek egy fontos csatát: a két évvel ezelőtti népszavazás eredményére kihatottak az Európai Uniós migránsok érkezésével szembeni ellenérzések.
Egy új felmérés szerint
az uniós dolgozók bevándorlása öt éve nem látott szintre esett vissza, miközben a világ más részeiről érkezők száma növekszik a szigetországban.