eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 28. szombat Kamilla
Salisbury, 2018. július 5.A hajléktalanokat segítő John Baker-háznak otthont adó Rollestone utcát lezáró fémfal mögött rendőrök dolgoznak az angliai Salisburyben 2018. július 5-én. A házat azzal kapcsolatban vonták kordon alá, hogy mérgezés miatt rosszul lett egy brit nő és férfi a szomszédos Amesburyben június 30-án. A Novicsok típusú katonai idegméreg-hatóanyagtól megbetegedett Dawn Sturgess és Charlie Rowley azóta is válságos állapotban fekszik Salisbury kórházában. (MTI/EPA/Rick Findler)
Nyitókép: RICK FINDLER

Parfümös üveg rejtette a halálos mérget

Az orosz katonai hírszerzés akarhatott bosszút állni az emberei nevét felfedő Szergej Szkripalon – ez a lehetőség is felmerült, miközben a brit rendőrség azt állítja, azonosította az a Salisburyben mérgezést végrehajtó támadókat, akik között egy nő is volt.

A brit hatóságok biztosak abban, hogy bizonyítani tudják: Oroszországnak köze van a márciusi és júliusi Movicsok-mérgezésekhez. A rendőrség azt állítja, azonosította a Szergej Szkripal kettős ügynök és lánya ellen végrehajtott vegyifegyver támadás elkövetőit. Bár a neveket nem adták ki, arra utalnak, hogy egy négyfős orosz csoport érkezett Angliába, majd valószínűleg távozott a gyilkossági kísérlet után. Az egyik elkövető egy nő volt és a négyből két személy „támogató” szerepet játszott.

A nyomozók ezt biztonsági kamerák felvételeinek átvizsgálása után közölték – a felvételeken a brit reptereken Oroszországból érkező személyeket figyelték, majd azt keresték, hogy ezek közül valaki feltűnt-e Salisbury városban.

Azt is elmondták, hogy a Salisbury közelében élő és szintén mérgezést elszenvedett pár, Charlie Rowley és partnere, a később meghalt Dawn Strugess egy eldobott parfümös flakont talált a városban. A nő ebből fecskendezett a kezére, de szerencsétlenségére a Szkripal-mérgezésből megmaradt és a támadók által kidobott idegmérget találta meg.

A brit hatóságok szerint szinte bizonyos, hogy a támadók már elhagyták az országot,

ezért nem számítanak arra, hogy bárkit is le tudnának tartóztatni. A nyomozás most részben az orosz katonai hírszerzés, a GRU embereire fókuszál – itt dolgozott 15 éven át a később a brit MI6-hez átállt Szkripal is. Az egyik elképzelés arról szól, hogy mivel több száz volt kollégája nevét adta ki a briteknek és az amerikaiaknak, azok állhattak bosszút.

Egyelőre nincs konkrét bizonyíték arra, hogy maga Putyin elnök vagy beosztottjai rendelték el a támadást, ahogy arra sem, hogy esetleg a GRU-tisztek vagy velük kapcsolatban álló bűnbandák magánakciójáról volt-e szó. Moszkva nem fedte fel, hogy Szkripal mekkora kárt okozott az orosz biztonsági szerveknek, de Putyin elnök emlékezetes módon megjegyezte: gyűlöli az árulókat. Az orosz vezetés viszont határozottan tagadta, hogy az államnak köze lett volna az eseményekhez. Az állítólagos elkövetők azonosításában a briteket a velük a kezdetektől szorosan együttműködő amerikai titkosszolgálatok is segítették – írta az Independent című lap.

Közben védőruhás rendőrök átfésülték az Erzsébet királynő parkot Salisburyben, és többszáz tárgyat gyűjtöttek össze, amelyek vegyi elemzése hónapokig is eltarthat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Vlagyimir Putyin bocsánatot kért

Vlagyimir Putyin bocsánatot kért

Elismerte Vlagyimir Putyin orosz elnök szombaton a Kreml tájékoztatása szerint, hogy az orosz légvédelem éppen működésben volt abban az időszakban, amikor a szerencsétlenül járt azerbajdzsáni utasszállító repülőgép megkísérelt landolni a grozniji repülőtéren.

Megvádolta az ukrán elnök a szlovák kormányfőt

Az ukrán elnök azzal vádolta meg szombaton a szlovák kormányfőt, hogy az orosz elnök utasítására második energiafrontot nyitott Ukrajna ellen.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 18:13
×
×
×
×