eur:
410.3
usd:
359.64
bux:
84811.53
2025. április 11. péntek Leó, Szaniszló
Újabb bírálat a kétsebességes Európának

Újabb bírálat a kétsebességes Európának

A közép-európai országok közül először Szlovákiát kereste fel Alexander Van der Bellen, Ausztria tavaly decemberben megválasztott új elnöke. Vendéglátójával, Andrej Kiska szlovák köztársasági elnökkel megegyeztek abban, hogy a kétsebességes Európa létrejötte esetén mindketten szeretnének az unió magjában maradni.

Alexander Van der Bellen első ízben látogatott hivatalosan Szlovákiába, s rögtön meg is jegyezte, hogy bár Pozsony és Bécs földrajzilag nagyon közel fekszik egymáshoz, mégsem ismeri Szlovákiát. Az osztrák elnök azonban elmondta, örülne, ha országa állampolgárai gyakrabban átlátogatnának a keleti szomszédokhoz.

Andrej Kiska szlovák államfő ugyancsak pozitívan vette osztrák kollégája szavait, és reményét fejezte ki, hogy az osztrákok és a szlovákok közti turisztikai és kulturális kapcsolatok tovább fejlődhetnek a jövőben. Kiska úgy fogalmazott, közte és az osztrák elnök közt nagyon sok az értékrendbeli hasonlóság.

„Hozzám is közel állnak az olyan értékek, mint a tolerancia, az emberség és a szolidaritás” – mondta Kiska, aki szerint ezek a tulajdonságok az igazi fegyverek a populizmus, a szélsőségesség és a xenofóbia ellen.

„Szlovákia egy fantasztikus, modern és fejlett ország. Meggyőződésem, hogy minden sikeres államnak erkölcsi kötelessége segítséget nyújtani azoknak, akik a háború, a halál és az erőszak elől menekülnek” – mondta a szlovák elnök.

Alexander Van der Bellen szintén az idegengyűlölet ellen emelt szót. „Egy arcát eltakaró nőről nem gondolom automatikusan azt, hogy rossz ember” – jegyezte meg, hozzátéve, hogy ő maga nem kedveli különösebben az ilyen viseletet, de elfogadja azt az embert, aki az arcát eltakarva éli a mindennapjait.

A szlovák és az osztrák elnök Európa közös jövőjét illetően is azonos álláspontot képvisel.

Andrej Kiska hangsúlyozta, a szlovák érdek az, hogy amennyiben az Európai Unió kétsebességessé válna, az ország annak magjához tartozzon, és ne kerüljön a perifériára. Van der Bellen Ausztria esetében hasonlóképp nyilatkozott, ám azt is közölte, nem pártolja a többsebességes unió létrejöttét, és bízik abban, hogy nem lesz ilyenfajta megosztás az unió államai közt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Prőhle Gergely: a német koalíciós szerződésben ott kísért az elmúlt három év szelleme

Prőhle Gergely: a német koalíciós szerződésben ott kísért az elmúlt három év szelleme

Megszületett a megállapodás a német kormánykoalícióról. Prőhle Gergely korábbi berlini magyar nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója az InfoRádióban úgy vélekedett, a koalíciós szerződés 144 oldala nem csupán irányt jelöl ki a kátyúba ragadt Németország számára, hanem levonta a koalíciós kormányzás nehézségeiből fakadó tanulságokat is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.11. péntek, 18:00
Kürti Gábor
a Magyar Kerékpárosklub elnöke
Zuhan a dollár, de a forintot is ütik

Zuhan a dollár, de a forintot is ütik

Pénteken hajnalban durva mozgással hároméves mélypontra ütötték a dollárt az euróval szemben 1,14 közelében, miután áttört előbb egy 17, aztán egy 14 éves trendvonalat az árfolyam. Emiatt a forint a zöldhasúval szemben 358-nál átmenetileg féléves csúcsra ugrott hajnalban. Aztán pénteken délig a dollárt még tovább ütötték, de közben a forint is hanyatlott az euróval szemben, átlépték a jegyzések a 410-es szintet, így új kéthavi mélypontra bukott az euróval szemben a forint. Ma este magyar idő szerint 10 óra után jön a S&P Global Ratings hitelminősítő döntése a magyar adósságbesorolásról, amelyre a befektetők kiemelten figyelnek. A magyar gazdaság kilátásai is terítékre kerülnek a Portfolio következő befektetői klubján, ahol neves közgazdászok vitatják meg az aktuális világgazdasági fejleményeket, gazdaságpolitikai döntéseket, monetáris politikai irányokat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×