Közel két évvel azután, hogy Szaúd-Arábia olcsó olajjal árasztotta el a világpiacot, még mindig nem sikerült visszaszorítania az amerikai palaolaj-kitermelőket – írja a Telegraph című lap.
Bár az Öböl-államoknak sikerült elkaszálniuk a mélytengeri kitermelési projekteket, keserű azonban a győzelem – idézi a lap az IHS tanácsadó céget.
Amit a szaúdi vezetésű csoportnak sikerült elérni az az, hogy 2020-ig 1.8 billió dollárral kevesebbet költenek a cégek a lelőhelyek feltárására.
Az észak-amerikai palaolaj-kitermelők azonban olyan ütemben csökkentik költségeiket, hogy sokkal olcsóbban tudnak termelni – ez pedig már a szaúdi jóléti államot és a hadsereg finanszírozását fenyegeti.
Korábban még arról szóltak a híradások, hogy a palaolaj-kiteremelők hozama fokozatosan elapad és egyre drágább lesz nekik talpon maradni. A szaúdi kitermelési politika épp erre próbált rájátszani.
Ehelyett azonban sikerült tovább javítani a technológiát és hatékonyabban elemezni az adatokat – az eredmény az lett, hogy Nyugat-Texasban egy hordó olaj adózás előtti kitermelési költsége 2,25 dollárra esett.
A pala-lelőhelyek „elöregedési” üteme a 10 évvel ezelőtti 90 százalékhoz képest – mostanra 18 százalékra csökkent, azaz a hatékonyság-növelés nyomán a cégeknek még mindig megéri folytatni a munkát.
A nyugat-texasi Permian-mezőt ugyanolyan gazdagnak mondják, mint a szaúdi Gavar-mezőt. Egyes cégek szerint napi 2-5 millió hordót is ki tud termelni, ami azt jelenti, hogy az olajár soha nem ugrik 55 dollár fölé.
Ezt állítja Scott Sheffield, a Nyugat-Texasban működő Pioneer Natural Resources leköszönő főnöke.
Az amerikai cég tavaly 26 százalékkal csökkentette működési költségeit és annak ellenére, hogy az olajár a 40 dollár körüli nyomott szinten áll, megengedheti magának, hogy öt új kutat építsen.
Az új technológiának köszönhetően egy fúrótoronyból három vagy akár több kútból tudnak egyszerre kitermelni.
Mindez rossz hír az Opec-országok számára. Bár néhány eladósodott amerikai céget sikerült csőbe jutattniuk, kockázati befektetők készen állnak, hogy felvásárolják eszközeiket és folytassák a kitermelést.
Az Opec-nek így hosszabb olajháborúra kell felkészülnie, mint amire számított – írja a Telegraph.