Szlovákiában legutóbb idén januárban növekedtek a pedagógusbérek, akkor 4%-kal. Szeptembertől újabb 6%-os emelést kínál a kormány, amely a márciusi megalakulásakor közzétett programnyilatkozatában azt ígérte, a szeptemberit követően már csak 2018-ban számíthatnak több pénzre az általános- és középiskolai tanárok. Peter Plavčan oktatásügyi miniszter most viszont azt mondta, nem kell addig várniuk a pedagógusoknak az újabb fizetésemelésre: 2017 januárjától ismét 6% körüli arányban emelkedhetnének a bérek.
„Megkezdtük a tárgyalásokat a fél év múlva esedékes újabb béremelés lehetőségeiről a pénzügyi tárcával” – erősítette meg Eva Koprena, az oktatásügyi minisztérium szóvivője. A tárcánál azt is közölték, ha sikerrel zárulnak az egyeztetések, akkor a választási időszak végére akár 40 százalékkal is emelkedhetnek a pedagógusbérek Szlovákiában.
A szakszervezetek vezetői egyelőre óvatosan fogalmaznak. Pavel Ondek, a Szlovákiai Oktatásügyi és Tudományos Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke kevesli a januári 6%-os emelést, s abban sem biztos, hogy minden oktatásügyben dolgozónak jár majd a pluszpénz. Vladimír Crmoman, a Szlovákiai Tanárok Kezdeményezésének vezetője pedig 18 százalékos növekedéssel lenne elégedett. Az utóbbi szervezet tagjai július 1-jén demonstráltak Pozsonyban, aznap, amikor Szlovákia átvette az Európai Unió soros elnöki tisztségét. Most is arra figyelmeztetnek, hogy szeptembertől folyamatos sztrájkkészültségben lesznek a hozzájuk csatlakozó pedagógusok.
Szlovákiához hasonlóan Csehországban is béremelésre számíthatnak a nyári szünidő leteltével a tanárok. E tekintetben a kormány és az ellenzék is egy álláspontot képvisel. Andrej Babiš pénzügyminiszter úgy fogalmazott, mindent megtesznek azért, hogy sikerüljön a tervezett 8%-os béremelés. Kateřina Valachová oktatásügyi miniszter pedig hozzátette, hogy ez csak a kezdet, a bérek emelését folytatni szeretné a kormány.
Csehországban az általános és középiskolai tanárok átlagfizetése 28 ezer korona, mintegy 1030 euró. Ezzel még mindig két hellyel megelőzik a szlovák kollégáikat, akik a legutóbbi OECD-felmérés során az utolsó helyen álltak a bértáblázatban.