eur:
411.33
usd:
392.74
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér

Maradnak a britek az EU-ban?

Június huszonharmadikán dönti el a népszavazás, marad-e Nagy-Britannia az Európai Unióban, vagy sem. A kilépés hívei szerint másnap fellégezhetne az ország és megkezdhetné kereskedelmi tárgyalásait az egész világgal. A bentmaradás pártolói viszont arra figyelmeztetnek, hogy a kilépési procedúra bonyolult, eltarthat akár tíz évig is.

Az Európai Unióból még soha nem lépett ki egyetlen tagország sem. Az Unió elődje volt az Európai Gazdasági Közösség, és amikor a tagsággal rendelkező Dánia függetlenítette Grönlandot, a szigetországocska kormányzata népszavazást írt ki. A lakosság, a halászati jogok megvédése érdekében döntött úgy, hogy Grönland hagyja el a Közösséget. A szabályok szerint egy kilépővel két éven belül le kell bonyolítani a szerződések felbontásának a procedúráját, de ez olyan bonyolult folyamat, hogy bár ez esetben csak egy körülbelül negyvenezer lakosú kis országról volt szó, a két évet háromra kellett meghosszabbítani, hogy mindent elintézhessenek.

Erre emlékeztetnek most a brit uniós tagság megőrzésének hívei, figyelmeztetik az elszakadás, a Brexit pártolóit, hogy tévednek, ha azt hiszik: az unióra vonatkozó törvények kiiktatásával egyszeriben minden el lesz intézve. Nagy-Britannia nagy ország, a világ ötödik legerősebb gazdasága, immár ezer szál köti a huszonhét európai tagtársához és Brüsszelhez, ezeket szétszálazni hosszadalmas eljárásnak ígérkezik, a procedúra egy kormánymegbízásból készült előtanulmány szerint tíz évig is elhúzódhat. Ez alatt a legnehezebb lesz Nagy-Britannia számára az új gazdasági egyezmények létrehozása. Ráadásul 2017-ben Németországban és Franciaországban választások lesznek, ami tovább bonyolíthatja a helyzetet. Ilyen érvek hallatán ugrik be a még határozatlan brit szavazópolgár emlékezetébe az, amit a feltételek melletti bennmaradás mellett ágáló David Cameron miniszterelnök mondott, miszerint a kilépés "ugrás lenne a sötétbe."

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-nek vélt rakétát ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Vlagyimir Putyin később közölte: valójában nem ICBM-et, hanem egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×