eur:
413.2
usd:
401.05
bux:
81758.49
2025. január 10. péntek Melánia

Alakul a közös légtérvédelem

Az európai országok az ukrajnai konfliktus miatt egyre nagyobb figyelmet fordítanak a fegyverkezésre és közös védelmi stratégiák kialakítására. A V4-ek miniszterelnökei feltehetően a nyár folyamán egyeznek meg a légtér közös védelmének lehetőségeiről.

A légvédelem egybehangolásán kívül közös hadgyakorlatokat is terveznek a visegrádi négyek, és egyre konkrétabban körvonalazódik egy 3000 fős harci alakulat létrehozása is. Ebben Szlovákia egy 560, Magyarország több mint 700 tagú kontingenst vállalna.

Hende Csaba, Magyarország honvédelmi minisztere ezzel kapcsolatban a következőket mondta: "Rendkívül fontosnak tartjuk ezt a katonai együttműködést és elkötelezettek vagyunk ennek a további elmélyítésében."

¥ubomír Galko volt szlovák védelmi miniszter a tervek ellenére úgy véli, hogy a visegrádi katonai együttműködésnek még ettől is intenzívebbnek kellene lennie.

"Nem sikerült a csehekkel együttműködve biztosítani a Gripenek bérlését, nem sikerült a radarberendezések közös vásárlása sem, ez bizony kárára van az együttműködésnek" - mondta Galko, hozzáfűzve, hogy az ilyen jellegű együttműködéssel sok pénzt takaríthatnának meg a V4-ek tagországai.

Lengyelország csaknem 9 milliárd euróért vásárol hat amerikai rakétaelhárító rendszert és hetven francia helikoptert. Szlovákia viszont amerikai helikopterek vásárlására készül. Martin Glváè védelmi miniszter szerdán a kormányülésen már be is terjeszti a szerződéstervezeteket.

A szlovák kormány még hátralévő csaknem egy évében megejti a radarokra kiírt közbeszerzést. Landolnia kellene ez alatt az idő alatt a már megvásárolt Spartan típusú csapatszállító repülőgépeknek, és a minisztérium tárgyal a Gripenek bérléséről is, amelyek az orosz MIG-ek szerepét veszik majd át.

"Modernizálni fogunk úgy, hogy elszakadjunk az orosz technikai függőségtől" - jelentette ki a szlovák védelmi tárca vezetője.

Szlovákia a legutóbbi NATO-csúcson vállalta, hogy a 2016-ig terjedő hadi költségvetés 20 százalékát még ebben az évben felhasználja. 

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Naggyá teszi-e Grönland Amerikát? - Demkó Attila véleménye

Naggyá teszi-e Grönland Amerikát? - Demkó Attila véleménye

Már első elnöksége idején is felvetette, és most ismét megerősítette Donald Trump megválasztott amerikai elnök, hogy megvenné az Egyesült Államok Dániától Grönlandot. Az InfoRádió Demkó Attila biztonságpolitikai szakértőt, az NKE John Lukács Intézet Stratégiai Jövő programjának vezetőjét kérdezte az amerikai tervekről.

MOHU: az ünnepi rekordforgalomban sem volt tömeges automataleállás

A fél év alatt teljesült egymilliárdos visszaváltási darabszám (műanyag palack, fémdoboz és üveg) azt is jelenti, hogy a korábbi rendszerben ebből 700 000 nem újrahasznosítóban, hanem a hulladéklerakókban kötött volna ki – mondta az InfoRádióban Szabó Szilvia, a MOHU gyártói felelősségi rendszerek vezetője. Hozzátette azt is, hogy bizonyos visszaváltógép-leállások rendszerszerűek, mindig elő fognak fordulni, ám gyorsan orvosolhatók.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Egyetlen kis szigeten múlhat az Egyesült Államok globális katonai hegemóniája, de Washington késlekedik a szükséges lépésekkel

Egyetlen kis szigeten múlhat az Egyesült Államok globális katonai hegemóniája, de Washington késlekedik a szükséges lépésekkel

Az Egyesült Államok stratégiai helyzete a Csendes-óceán nyugati részén komoly kihívásokkal néz szembe, különösen Kína, Oroszország és Észak-Korea növekvő befolyása miatt. Ebben a geopolitikai helyzetben Guam, az USA csendes-óceáni területe kulcsfontosságú szerepet tölt be az amerikai katonai jelenlét és védelmi képességek szempontjából. A sziget védelme és fejlesztése sürgős feladattá vált, amely a következő kormányzat egyik legfontosabb nemzetbiztonsági prioritása lehet - számolt be a Breaking Defense.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×