Infostart.hu
eur:
386.68
usd:
328.44
bux:
0
2025. december 26. péntek István
Nyitókép: HUNOR / Facebook

Bemutatjuk a második magyar űrhajóst

Június 25-én, 8 óra 31 perckor a floridai Kennedy Űrközpontból elindul a Nemzetközi Űrállomásra az Ax-4 nemzetközi kereskedelmi űrmisszió. A személyzet tagja Kapu Tibor, a második magyar űrhajós, az első űrhajósunk, aki az ISS-re látogat.

Kapu Tibor 1991. november 15-én született Vásárosnaményban egy gépészmérnök-pedagógus házaspár első gyermekeként, egy húga van. Nyíregyházi származásúnak vallja magát, mert ott töltötte teljes gyermekkorát, középiskoláit a hatosztályos Krúdy Gyula Gimnáziumban végezte. Már kisgyerekként vadászrepülő, majd vadászgép-szerelő szeretett volna lenni, a legókból legszívesebben űrhajókat, repülőket és helikoptereket készített. Lelkes gyűjtője volt a Top Gun magazinnak (az azonos című film volt a kedvence), többször is ellátogatott a kecskeméti repülőnapokra. Az érettségit követően a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) folytatta tanulmányait, ahol a géptervezésre, majd a polimertechnikára specializált alap- és mesterszakos gépészmérnöki diplomát szerzett 2016-ban. Előbb a gyógyszeriparban és az élelmiszeriparban szerzett tapasztalatokat, majd egy évig Belgiumban dolgozott az ipari automatizálás területén. Hazatérve az autóiparban helyezkedett el – a Robert Bosch Kft.-nél akkumulátorfejlesztésre specializálódott; az itt eltöltött öt évből egyet Kaliforniában dolgozott kiküldetésben. Ezt követően az űriparra váltott, majd jelentkezett a HUNOR magyar űrhajós programba, amely fő prioritásaként az emberes űrrepülést nevezte meg, hogy Farkas Bertalan 1980-es űrrepülése után Magyarország ismét űrhajóst küldjön a világűrbe.

A HUNOR-program 2022. január végi határidejére 247-en adtak be érvényes jelentkezési pályázatot, köztük szinte az utolsó pillanatban Kapu Tibor. A többlépcsős kiválasztási folyamat 2023 márciusáig tartott itthon és külföldön. (A fizikai és az orvosi alkalmasság mellett a többi közt tesztelték a pályázók szellemi teljesítőképességét, testük teherbírását, személyiségük stabilitását, tudományos munkaszínvonalát, együttműködési készségét és döntési képességét. Végül nyolcan repültek Gripennel, és a csillebérci kiképzésre négyen maradtak.) 2023. március 7-én mutatták be azt a négy jelöltet – Cserényi Gyula erősáramú villamosmérnököt, Kapu Tibor űripari fejlesztőmérnököt, Schlégl Ádám klinikai ortopédsebészt és Szakály András repülőipari-tervezőmérnököt –, akikkel megkezdték a kiképzést. A szakértői bizottság 2024. május 27-én jelentette be, hogy Kapu Tibor gépészmérnök lehet a következő magyar kutatóűrhajós, aki a tartalékos Cserényi Gyulával a több mint egyéves kiválasztási folyamat legjobbja lett.

2024. augusztus 5-én az Amerikai Űrkutatási Hivatal (NASA) houstoni Johnson Űrközpontjában megkezdődött az Axiom Space Ax-4 küldetés négy fős legénységének – Peggy Whitson amerikai parancsnok, Shubhanshu Shukla indiai pilóta, Kapu Tibor magyar és Sławosz Uznański-Wiśniewski lengyel küldetésspecialista – a kiképzése. Kapu Tibor és tartalékosa, Cserényi Gyula 2025. április 12-én sikeresen teljesítették a NASA kiképzési programját. Az űrhajósok a Nemzetközi Űrállomás (ISS) moduljainak valósághű modelljeiben gyakorolták az űrállomáson végezhető műveleteket, vészhelyzeti eljárásokat, valamint a tudományos kísérletek végrehajtását. A program kiegészült az Axiom Space által biztosított különleges modulokkal, illetve a SpaceX tréningjeivel is.

Kapu Tibor a magánéletben nagy rajongója és tisztelője az olimpiai bajnok Szilágyi Áronnak, a kosárlabdának, az NBA-nek és Kobe Bryantnek, akiknek az elért eredményei mellett a fiatalokra gyakorolt inspirációját, példamutató magatartását nevezte egy interjúban számára meghatározónak. Maga is kosárlabdázik, fut (maratonista és 20-szoros félmaratonista), ejtőernyőzik (38 ugrással rendelkezik), és zenél – gitárját még a houstoni kiképzésre is magával vitte. Az ejtőernyőzésnek utólag még jelentősebb szerepe lett az életében, mert egy ejtőernyős Facebook-csoportban találkozott a HUNOR Programmal, azzal a bejegyzéssel, hogy „ha az ugráshoz elég bátrak vagytok, próbáljátok ki ezt is!”.

Kapu Tibor az űrbatyujában olyan hazai specialitásokat visz magával, mint az a szkafanderbe öltöztetett TV Maci figura, amely annak idején Farkas Bertalannal is együtt utazott, illetve egy Rubik-kocka, Piros Arany, Erős Pista és a Stühmer Pillanat Korfu űrcsoki.

Címlapról ajánljuk
Törvények, viták, pénzbüntetések – ez történt az Országgyűlésben 2025-ben

Törvények, viták, pénzbüntetések – ez történt az Országgyűlésben 2025-ben

Az Országgyűlés 2025-ben is sok szenvedélyes vitát folytatott le és számos fontos jogszabályt alkotott meg, amelyekről – a napirend előtti felszólalásokról, az interpellációkról, a kérdésekről, az azonnali kérdésekről, az általános vitákról, a határozathozatalokról és a bizottsági ülésekről – év közben részletesen beszámolt az InfoRádió, most a leglényegesebb idei parlamenti történéseket és döntéseket idézi fel ez az összeállítás.
VIDEÓ
Évezredes titkok a modern luxus árnyékában: így változik meg örökre a legendás ókori főváros sorsa

Évezredes titkok a modern luxus árnyékában: így változik meg örökre a legendás ókori főváros sorsa

2025-ben az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (Asia-Pacific Economic Cooperation – APEC) csúcstalálkozóját Kjongdzsuban tartották, ez a név csak a legelszántabb történelem vagy földrajz iránt érdeklődő közönség számára lehet ismerős Magyarországon. A település pedig egykoron az ókor egyik legnagyobb királyságának volt a fővárosa, ahol máig szinte „szabadtéri múzeumként” sorjáznak az egykori emlékek. A modern idegenforgalmi kihívások ugyanakkor dilemmával szembesítik a várost, hogy megőrizze a karakterét a jövőben is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×