eur:
411.2
usd:
392.74
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Judák Rita orvos előkészíti az AstraZeneca koronavírus elleni vakcinát a Vasútegészségügyi Szolgáltató Nonprofit Kiemelten Közhasznú Kft. oltópontján Szegeden 2021. március 31-én.
Nyitókép: MTI/Rosta Tibor

Jó hírekkel zárult két meglévő vakcina "keverésének" vizsgálata

Régóta foglalkoztatja a kutatókat és a közvéleményt, hogy a második oltás megkapható-e más szérumból, mint az első – és ha igen, mely vakcinákat lehet így egymás után használni.

Biztonságosnak és igen hatásosnak találta egy spanyol kutatás, ha az AstraZeneca koronavírus elleni vakcinájának egy adagja után másodszorra a Pfizer/BioNTech oltását adják be az embereknek.

Az IgG antitestek mennyisége 30-40-szer volt nagyobb azoknál az embereknél, akik az AstraZeneca Covid-19 elleni vakcinája után a Pfizer/BioNTech oltását kapták, szemben a kontrollcsoporttal, amely tagjainak csak egy adag AstraZeneca-oltást adtak be.

A spanyol III. Károly Orvostudományi Intézet kutatói által készített, Combivacs elnevezésű kutatás előzetes eredményeit kedden mutatták be.

A semlegesítő antitestek mennyisége hétszeresére nőtt a Pfizer-dózis után, ami jelentősen nagyobb, mint a második AstraZeneca-vakcina beadása utáni duplázódás.

Mintegy 670, 18 és 59 év közötti önkéntest toboroztak, akik már megkapták az első AstraZeneca-adagjukat, valamint körülbelül 450 olyat, akik egy dózist vettek fel a Pfizerből.

A résztvevőknek csak 1,7 százaléka számolt be komolyabb mellékhatásokról,

amelyek fejfájást, izomfájdalmat és általános rossz közérzetet jelentettek - mondta el Magdalena Campins, a kutatás egyik vezetője. "Ezek nem olyan tünetek, amelyeket súlyosnak tekinthetnénk" - összegezte a tapasztalatokat.

Egy korábbi angol tanulmány előzetes eredményei azt mutatták, hogy akik először Pfizert, majd AstraZenecát kaptak, valamint akik ugyanezeket, de fordított sorrendben, valamivel nagyobb valószínűséggel számoltak be enyhe vagy közepes tünetekről - köztük fejfájásról és hidegrázásról -, mintha ugyanabból a vakcinából kapták volna mindkét dózist.

Az immunválaszról szóló adatok a következő hónapokban várhatók.

A spanyol vizsgálatot azért indították, hogy megtudják, mi lehet a legjobb eljárás, miután az AstraZeneca vakcinájának felhasználását a 60 év felettiekre korlátozták a fiatalabb embereknél felmerülő igen ritka mellékhatás, a vérrögképződés miatt. A korlátozás miatt bizonytalanság alakult ki, hogy azok a fiatalabbak, akik már kaptak egy dózis AstraZenecát, felvehetnek-e még egy adag oltást egyáltalán.

"A mai eredmények alapján támogatható az első AstraZenecát kapó emberek második oltása, de a döntés nem a kutatókon áll" - közölte Jesus Antonio Frias, a III. Károly Intézet klinikaigazgatója.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×