eur:
410.99
usd:
392.15
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Az Oroszországi Közvetlen Befektetési Alap (RFPI) által közreadott kép az új koronavírus okozta betegség, a Covid-19 ellen az orosz Nyikolaj Gamaleja Nemzeti Járványügyi és Mikrobiológiai Kutatóintézet kifejlesztette oltóanyagról, a Gam-Covid-Vakról a moszkvai intézetben 2020. augusztus 6-án. A vírus ellen a világon elsőként bejegyzett vakcina árusítását a tervek szerint augusztusban elkezdik Szputnyik V néven.
Nyitókép: MTI/Oroszországi Közvetlen Befektetési Alap (RFPI)

Vakcina – egy szempontból már biztosan nyertek az oroszok

Moszkvában már pénteken megkezdődik a koronavírus elleni tömeges védőoltás beadása – közölte az orosz főváros polgármestere csütörtöki blogbejegyzésében. Az InfoRádiónak nyilatkozó szakértő szerint azonban kevés a jelenleg rendelkezésre álló vakcinamennyiség a széleskörű oltásra.

Bár Szergej Szobjanyin moszkvai főpolgármester tömeges vakcinációról beszélt, a valóságban nem erről van szó, tekintve, hogy nincs elegendő dózis, hogy az orosz főváros lakosságát, de akár csak egy kis részét is beoltsák – fogalmazott az InfoRádiónak Anton Bendarzsevszkij, a posztszovjet térség szakértője. Tudniillik, Vlagyimir Putyin szerdán még úgy fogalmazott, hogy a közeljövőben, vélhetően a következő napokban–hetekben, mintegy kétmillió adag Szputnyik V fog rendelkezésre állni, így a 12 milliós – a nem regisztrált lakosokkal 16-18 milliós Moszkva esetében ez a mennyiség „csepp a tengerben”, kiváltképp, ha nem csak a fővárosiak részesülhetnek első körben az oltásból, hanem más orosz nagyvárosok is. Vagyis

legfeljebb arra lehet elégséges a mennyiség, hogy a legérintettebb régiókban beoltsák az orvosokat.

Anton Bendarzsevszkij emlékeztetett, közben egy külpolitikai verseny is zajlik a vakcina tekintetében. Ugyanis az Egyesült Államok várhatóan december 10-e után kezdi el oltani a lakosságot, de ott sem ismerek a pontos mennyiségek – a Pfizer korábban még 100 millió adagot ígért az év végéig, a legfrisebb bejelentés viszont már csak 50 millióról szól. Tehát ebből a szempontból is fontos lehetett Oroszországnak, hogy megelőzze Amerikát – magyarázta a szakértő, aki szerint

már a vakcina neve is – Szputnyik V – elég beszédes, utalva a hidegháborús űrversenyre.

Nem is véletlen, hogy kihagyták a klinikai kísérletek harmadik fázisát, amikor bejegyezték a vakcinát. Természetesen nem arról van szó, hogy megszegték volna az orvosi normákat, hiszen elindultak szeptemberben a szükséges kísérletek, de a verseny részeként előre bejegyezték, hogy ők legyenek az elsők a világon.

Tehát mindez egy retorikai fogás volt, hiszen látható, hogy december–januárra éri be őket a többi vakcina, mint a Pfizer, a Moderna, vagy az AstraZeneca, és lesznek bejegyezve és többé–kevésbé forgalomba hozva, vagyis az oroszok ebből a tekintetből nem lettek elsők, de

a nyilatkozatok és az önreklám szintjén mindenképpen.

Az orosz szakértők által 90-95 százalékos hatékonyságúnak mondott Szputnyik V biztonságosságával kapcsolatban a szakértő úgy fogalmazott, fontos látni, hogy a többi oltóanyaghoz hasonlóan, ennek az esetében sem zárultak le még – a szeptember indult, 40 ezer ember bevonásával zajló – klinikai kísérleteknek a harmadik fázisa. A számok hétről hétre frissülnek, annak függvényében, ha kiderül, hogy a placebót és a vakcinát megkapó önkéntesek körében milyen a megbetegedések aránya. Addig azonban, amíg ez nem zárul le és nem publikálják a hivatalos adatokat, nehéz egyértelmű következtetéseket levonni, ami természetesen vonatkozik a többi vakcinára is. Személyes véleménye szerint a szer működik, amivel egyébként az orosz elit jó része is beoltotta magát. De nyilván Európában és az Egyesült Államokban magasabb a bizalmi faktor egy nyugati oltóanyag iránt, ami részben érthető is, hiszen sokkal zártabb rendszerről van az orosz esetében.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Már lassul a magyar bérrobbanás, és pillanatokon belül vége szakad

Már lassul a magyar bérrobbanás, és pillanatokon belül vége szakad

Szeptemberben is érdemben nőttek a bérek Magyarországon a KSH friss adatai szerint, bár az emelkedés mértéke kissé lassult az előző hónapokhoz képest. Az alacsony infláció miatt azonban a keresetek reálértéke kifejezetten gyorsan emelkedik. Az már biztos, hogy a bérek vásárlóerejének növekedése olyan gyors lesz idén (éves átlagban), amilyet csak néhányszor lehetett látni az elmúlt évtizedekben. Jövőre azonban már az ideinél jóval kisebb mértékben nőhetnek a bérek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×