eur:
411.29
usd:
393.9
bux:
79578.71
2024. november 22. péntek Cecília
A Virológiai Intézet egyik mukatársa dolgozik a marburgi Philipps Egyetem laboratóriumában 2020. június 8-án. A marburgi Philipps Egyetem, a Német Fertőzéskutatási Központ (DZIF), a müncheni Ludwig Maximilian Egyetem (LMU) és a Hamburg-Eppendorf Egyetemi Orvosi Központ (UKE) mukatársai közösen dolgoznak a koronavírus elleni védőoltás kifejlesztésén.
Nyitókép: MTI/EPA/Ronald Wittek

WHO: az egészséges fiatalok még jövőre sem kapnak koronavírus-oltást

Az Egészségügyi Világszervezet vezető kutatója úgy véli, az egészségügyi személyzetet, a legveszélyeztetettebb munkakörökben dolgozókat és az időseket kell először vakcinához juttatni: az élet így még nem térhet vissza a normál kerékvágásba az első vakcina megjelenésével.

A fiatal, egészséges emberek 2022-ig várhatnak Soumya Swaminathannak, a WHO vezető kutatójának becslése szerint arra, hogy megkaphassák a koronavírus elleni oltást. A szakember hisz abban, hogy a jövő évben legalább egy oltás elérhetővé válik, ugyanakkor ebből azoknak kell szerinte juttatni, akik munkájuk, életkoruk vagy egyéb tényezők miatt veszélyeztetettebbek az átlagnál.

Az oltási sorrendre vonatkozó ajánláson jelenleg is dolgozik a szervezet több tanácsadói csoportot is bevonva.

"Az emberek hajlamosak azt hinni, január elsején vagy április elsején beoltják őket, aztán minden megy tovább úgy, mint azelőtt. Ez nem így fog működni"

– idézi Swaminathant a CNBC cikke.

Tíz koronavírus elleni vakcina van jelenleg a klinikai kísérletek legelőrehaladottabb fázisában, a szakember szerint ezek közül legalább egynek használhatónak kell lennie 2021-ben, de csak limitált mennyiségben lesz elérhető az oltás. Amint bármelyik megkapja a zöld lámpát, a szervezet oltásszakértőkből álló stratégiaitanácsadó-csoportja kiadja a pontos ajánlásokat annak elosztásáról, valamint felhasználásáról.

Az Amerikai Egyesült Államokban ugyanakkor kicsit másféle időzítés várható: az ország több százmillió adagnyi vakcinát tartalékol már most hat különféle gyártótól, arra várva, hogy valamelyiket engedélyezzék. Terveik szerint jövő tavaszra minden amerikait be tudnak oltani, már az idén szeretnék is megkezdeni ezt a folyamatot az idősekkel.

Az USA mellett Kína kezdett hasonlóan nagy mennyiségű kísérleti oltóanyag felhalmozásába: a WHO vezetői a nemzeteket ennek a gyakorlatnak az elkerülésére kérték föl. Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója egyenesen vakcinanacionalizmusnak nevezi a jelenséget. Ezzel ellentétben a szervezet COVAX néven annak érdekében indított programot, hogy az egész világon mindenki fair ütemben juthasson majd oltáshoz.

"Fontos, hogy minden veszélyeztetett embert vakcinához juttassunk még azelőtt, hogy egyes országok teljes népességét beoltanánk"

– fogalmazott Maria Van Kerkhove, a WHO kialakulóban lévő betegségekkel és zoonózissal foglalkozó egységének vezetője.

Az igazságos vakcinaeloszásról beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában Jakab Zsuzsanna, a WHO főigazgató-helyettese is, az interjút itt elolvashatja vagy meg is nézheti.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A fejlődés mérésére a GDP-nél pontosabb, a fenntarthatósági szempontokat tükröző mutatóra, módszerre tett javaslatot Áder János a budapesti World Science Forum harmadik napjának nyitó beszédében. A volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke hazai kutatók által kidolgozott, három indikátorból (fenntartható GDP, fenntarthatósági teljesítmény keret, GDP-túli jólléti mutató) álló mérőszám bemutatásakor kiemelte: a GDP ugyan sok fontos dolgot mér, de azt nem, ami az emberi élet, a jólét és a fenntarthatóság szempontjából releváns. Az új mérőszám viszont megmutatja a gazdasági tevékenység negatív hatásait (externáliák), és eltünteti a GDP „vak foltjait” – érvelt Áder János.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×