eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Technikus kezében egy oltóanyaggal teli fiolával a Csula Oltóanyagkutató Központ bangkoki laboratóriumában, ahol a Csulalongkorn Egyetem kutatócsoportja Kiat Ruxrungtam professzor vezetésével koronavírus elleni védőoltás kifejlesztésén dolgozik 2020. május 25-én. Az egereken elvégzett sikeres tesztek után majmokon folytatják a tesztelést, majd ha azok is eredményesek lesznek 10 ezer oltóanyagot ötezer önkéntesen próbálnak majd ki. A vakcina hatékonyságát igazoló eredmények szeptemberre várhatók.
Nyitókép: MTI/EPA/Diego Azubel

Verseny a vakcináért: 44 oltást tesztelnek, már gyerekeket is bevonnak

Klinikai tesztelési fázisban tart már több tucatnyi koronavírus elleni vakcina: a kínai és orosz gyártók egy fázist kihagynak, ám szakemberek szerint ez veszélyforrás lehet.

A koronavírus elleni oltás kifejlesztése harc az idővel: a pandémia második hullámában már mindenki azt várja, hogy az előrejelzések által leghamarabb a jövő év tavaszára ígért oltás elérhetővé és használhatóvá váljon, hogy az élet ismét a normális kerékvágás felé indulhasson el. Ennek érdekében számos gyártó folytat teszteket, melyek a vakcinafejlesztés különböző fázisaiban tartanak.

Gyerekeken is tesztelnek

A Pfizer nagy lépést tehet előre azzal, hogy több mint 48 ezer önkéntes bevonásával folytatott tesztjeit a friss bejelentés szerint megnyitja a 12 év fölötti gyerekek számára is. A 16-17 éves korosztályt, a HIV-vel, illetve hepatitis C-vel és B-vel élőket a múlt hónapban vonták be kutatásukba, mostani lépésük pedig őket teszi az első olyan reménybeli vakcinagyártóvá, amely gyerekek előtt is megnyitja a teszteket.

Az oltásfejlesztésben általában a felnőtteken végzett tesztek az elsők. A Business Insider cikke szerint ennek az oka az, hogy az egészséges és kevésbé sérülékenyek kapják az első adagokat, majd később szélesedhet a paletta. A koronavírus ráadásul az idősebbek számára jelent nagyobb rizikót - viszont eddig úgy tűnt, a gyerekek kimaradnak az oltások első köréből. A Moderna és korábban a Johnson&Johnson is még idénre tervezi tesztjeinek gyerekek irányába történő szélesítését, de sosem lehet tudni, mikor kerül homokszem a gépezetbe.

Bármikor megállíthatják a kísérleteket

Ezzel szembesült a Johnson&Johnson, miután nem várt betegség merült fel hatvanezer ember bevonásával végzett, meglehetősen előrehaladottnak számító fázisú teszprogramjában. A gyógyszercég számára egyelőre nem tisztázott, hogy az érintett résztvevőnek placebót vagy az oltást adták-e be, mindenesetre az eset kivizsgálásáig a tesztelést felfüggesztették. Ez egyébként még az ekkora résztvevős mintáknál sem ritka a Guardian cikke szerint. Rámutatnak arra is, hogy a Johnson&Johnson azon cégek egyike, akik olyan vakcinával kísérleteznek, melyből egyetlen adag elég.

Nem ez volt az első olyan eset, amikor fel kellett függeszteni egy koronavírus elleni oltás tesztelését: az AstraZenecának az Oxfordi Egyetemmel közös projektjében kétszer is szükség volt erre. A BBC arról ír, hogy ha egy oltás kísérleti szakaszában a kísérletben szereplő személyek bármelyike kórházba kerül bármilyen eredetű megbetegedés miatt, rutinszerű, hogy a tesztet felfüggesztik addig, amíg ki nem vizsgálták, mi áll a nem várt betegség hátterében. Ezek az esetek is bizonyítják, hogy nehéz pontosan megmondani, mikorra állhat készen az oltás, még akkor is, ha Donald Trump amerikai elnök a november 3-i választások előttre ígérte be azt.

Tízen már a finisben

A kutatók világszerte 44 vakcinát teszltelnek klinikai fázisban, míg az állatkísérletek fázisában legalább 92 hatóanyag van. A New York Times folyamatosan frissülő összefoglalója szerint márciusban kezdődtek meg az első tesztek, tíz vakcina pedig már a harmadik klinikai fázisban tart. A kínai és orosz gyártók a harmadik fázis eredményeit nem várják be annak érdekében, hogy hamarabb használható legyen oltásuk: ezt a tudósok veszélyesnek tartják az esetleges mellékhatások miatt.

Általában évekig tart, mire az első laborteszteket követően széles körben is elkezdhetünk használni egy oltást, a pandémiában azonban erre most nincsen idő, így minden korábbinál gyorsabb ütemben zajlanak a kísérletek, hogy megszülethessen a koronavírus elleni oltás.

Címlapról ajánljuk

Száj- és körömfájásjárvány - Irgalmatlan szigor lép életbe az állatok terén

Például minden korlátozás alá eső terület esetében érvényes, hogy azokba fogékony állatokat tilos beszállítani, valamint az állatokat kivinni onnan.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Uniós pénzek tűnnek el a bürokrácia útvesztőjében – meglepő parlamenti jelentés készült

Uniós pénzek tűnnek el a bürokrácia útvesztőjében – meglepő parlamenti jelentés készült

Az Európai Unió költségvetésében párhuzamosan két jelentős cél is hangsúlyosan megjelenik: az innováció ösztönzése és a regionális egyenlőtlenségek csökkentése. Bár a Horizont Európa és a Kohéziós Politika külön logika mentén működik, a döntéshozók évek óta próbálják összekapcsolni a két forrásrendszert, hogy azok hatékonyabban támogassák egymást. A cél világos: a kutatási kiválóság ne csak a fejlettebb térségek kiváltsága legyen, hanem a leszakadó régiókban is érvényesüljön. Ennek érdekében az EU jogi és adminisztratív eszközökkel is ösztönözni próbálja a szinergiákat, például a források kombinálását vagy a közös pályázati mechanizmusokat – egy friss, az Európai Parlament számára készült jelentés azonban arra figyelmeztet, hogy a gyakorlatban továbbra is komoly akadályok gátolják a két támogatási forma összehangolását, a problémával pedig az Európai polgári vitacsoportok most kezdődő ülésein is hangsúlyosan foglalkoznak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×