A járványügyi veszélyhelyzet okozta nehézségek még közelebb hozzák egymáshoz a családtagokat – derül ki a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért legfrissebb, 1000 fő megkérdezésén alapuló, reprezentatív kutatásából. Fűrész Tünde, az intézet elnöke az InfoRádióban elmondta, a legtöbb magyar a családtagjaira számíthat, a felmérésben megkérdezettek 80 százaléka mondta azt, hogy a házastársára, párjára, illetve gyerekeire számíthat ebben a nehéz időszakban.
"Viszonylag sokan voltak, 21 százaléknyian, akik azt mondták, hogy a barátaikra, illetve 13 százaléknyian a szomszédaikra is számíthatnak" – tette hozzá.
A családi kapcsolatokról 24 százalék mondta azt, hogy javultak a járványügyi intézkedések bevezetése óta, 71 százalék nem tapasztalt változást, és csak négy százalék mondta azt, hogy romlottak az otthoni viszonyok. A megkérdezettek 45 százaléka válaszolta azt, hogy most több időt tud fordítani a családjára,
A magyarok jelenlegi lelkiállapotáról a kutatás úgy találta, az emberek higgadtak, 47 százaléknyian inkább nyugodtan elfogadják, ami most történik, az emberek negyede feszültebb most, másik negyede hullámzó kedélyállapotban van.
"Az is kiderült, hogy a férfiak nyugodtabbak a nőknél, illetve az idősebbek a fiatalabbaknál" – mondta még Fűrész Tünde, aki a kutatás alapján úgy találja, a magyarok 94 százaléka betarthatja a vásárlási és kijárási korlátozásokat, 80 százaléka többször mos kezet, mint korábban, sőt még maszkot és kesztyűt is használ az utcán.
A járványhelyzetben a legtöbben attól tartanak, hogy valaki megbetegszik a családban (43 százalék), vagy valaki elveszíti a munkáját (42 százalék).