„Úgy tűnik, a járványgörbét ellaposítottuk”, ami egy nagyon jó hír, mert a járvány lassítása és az esetszámok alacsonyan tartása megakadályozza az egészségügyi ellátórendszer túlterhelését – idézte Jakab Ferenc professzor szavait a Pécsi Tudományegyetem UivTV-jének adott online interjúból a Szabad Pécs.
Ugyanakkor a professzor szerint egyelőre csak matematikai modellekre tudnak támaszkodni, mind a járvány adatait és a fertőzöttek változását illetően (járványgörbe), mind abban a tekintetben, hogy mikor jöhet el a magyarországi megbetegedéseket illetően
a harmadik szakasz, a tömeges megbetegedések időszaka.
A különféle, már meglévő gyógyszerek koronavírussal szembeni hatékonyságáról szólva elmondta, hogy vannak biztató eredmények, és a magyar kutatócsoport is foglalkozik ilyenek és meglévő alapanyagok tesztelésével is. Ezek azonban még csak a laboratóriumi tesztelési fázisban tartanak, vagyis egyhamar nem lesznek közforgalomban.
Jakab Ferenc azokról a világszerte felröppent hírekről is, hogy újra meg lehet fertőződni a vírussal, de szerinte ezt inkább tesztelési vagy diagnosztikai hiba okozhatja.
Úgy tűnik jelenleg ugyanis, hogy rövid távon, 1-3 évig minimum védettséget szerez az, aki átesik a vírusfertőzésen.
Ugyanakkor az sem kizárható, hogy ez a vírus, ha vége is lesz a járványnak, később vissza fog térni ciklikusan.
Jakab Ferenc professzor március elején az InfoRádió Aréna című műsorában is beszélt a koronavírus-fertőzésről, a bezsélgetést alább megnézheti, illetve meghallgathatja.