eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Kihasználjuk őket, pedig nagy szükségünk van rájuk

Kihasználjuk őket, pedig nagy szükségünk van rájuk

Ma van az óceánok világnapja. Az óceánok, tengerek védelme mindannyiunk érdeke – hangsúlyozta Antal Alexa, a WWF Magyarország kommunikációs vezetője.

Az óceánok a Föld felszínének közel 71 százalékát teszik ki, kétmillió fajnak adnak otthont, és több mint hárommilliárd ember számára táplálékot biztosítanak. Az oxigénkészletünk felét az óceánoknak köszönhetjük, és a szén-dioxid negyedét el is nyelik – sorolta Antal Alexa.

„Ugyanakkor a vizsgálatok eredményei azt mutatják, hogy 1970-hez képest 36 százalékkal csökkent a tengerekben élő populációk nagysága, vagyis nagy mértékben lecsökkent tengerekhez kötődő gerinces fajok egyedszáma. A globális halállomány 31 százaléka túl van halászva,

a korallok háromnegyede veszélyben van, és a halászati területek 85 százalékát kizsákmányoljuk vagy már ki is merítettük”

- figyelmeztetett a WWF Magyarország kommunikációs vezetője.

Kihasználjuk őket, pedig nagy szükségünk van rájuk

Hozzátette, hogy a globális felmelegedés miatt kialakuló vízszintemelkedés és az elsavasodás egyaránt komoly gondokat okoz.

„Itt olyan ökoszisztémákról beszélünk, amelyek a szárazföldhöz hasonlóan a maguk teljességében tudnak jól funkcionálni. Ha az egyensúly felborul, akkor az olyan további problémákat, folyamatokat indít el, ami mindenre hatással van, és 

ökológiai katasztrófához is vezethet”

- emelte ki Antal Alexa.

Nagyon fontos például, hogy a táplálékláncok egészsége és egysége megmaradjon – tette hozzá.

A vezető elmondta, hogy az óceánokban nagyon sok hajó – főként a halászflották járművei – közlekednek. A globális halászflotta két-háromszor nagyobb, mint ami fenntartható lenne, a halászati tevékenység pedig óriási pusztításokat végez.

„A hulladék ehhez képest egy fokkal kisebb, de ezt nem azt jelenti, hogy nem kell vele foglalkozni” - közölte Antal Alexa.

Az utóbbival kapcsolatban a szakember elmondta, hogy műanyaghulladék alapvetően bárhonnan juthat a tengerekbe. Természetesen van, ahol ezt már jobban szabályozzák, máshol még kevésbé. A probléma az, hogy ezek évtizedekig lebegnek a felszínen, mivel nem bomlanak le.

„Sőt, közvetlen pusztításokat is okozhatnak: a medúzával táplálkozó tengeri teknősfaj például a műanyag zacskót lenyeli, majd megfullad.

A nagyobb tengeri élőlények gyomrában pedig sok olyan műanyag hulladék van, amik megbénítják a szervezetük működését”

- hívta fel a figyelmet a WWF Magyarország kommunikációs vezetője.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×