Infostart.hu
eur:
389.61
usd:
332.35
bux:
109330.15
2025. december 18. csütörtök Auguszta
Speciális babafigyelő rendszert fejlesztettek - videó

Speciális babafigyelő rendszert fejlesztettek - videó

Vezeték és bőrkontaktus nélküli kamerát fejlesztettek a koraszülöttek állapotának, egészségi adatainak nyomon követésére svájci tudósok.

A lausanne-i Műszaki Egyetem (EPFL) kutatói a svájci elektronikai és mikrotechnológiai központ (CSEM) tudósaival együtt olyan kamerát fejlesztettek ki, amelyik lehetővé teszi a koraszülöttek kulcsfontosságú életfunkcióinak folyamatos mérését anélkül, hogy érzékelőket kellene a testükre helyezni - olvasható az egyetem közleményében.

Ez azért fontos, mert

a koraszülött kisbabák bőrére helyezett érzékelők az esetek csaknem 90 százalékában tévesen riasztanak.

A kamerák első klinikai tesztjeit a zürichi egyetemi kórházban kezdik meg hamarosan.

"A jelenlegi érzékelők, amelyeket a koraszülöttek törzsére érősítenek, az esetek 90 százalékában tévesen riasztanak, ennek oka elsősorban a csecsemő mozgása" - magyarázta Jean-Claude Fauchere, az egyetem neonatológiai klinikájának orvosa.

A riasztások megzavarják a csecsemőket, mivel minden alkalommal meg kell őket vizsgálni, ráadásul stresszforrás a nővérek számára, akiknek mindannyiszor oda kell szaladniuk a babához. "Ezért a valódi vészhelyzetet esetleg kevésbé kezelnék jól" - tette hozzá Fauchere.

A kamerák segítségével nem lesz szükség semmiféle fizikai kontaktusra a méréshez. A szívverést az újszülött bőrszínének finom változásai alapján monitorozzák, a légzést a váll és a mellkas mozgásának megfigyelésével.

Éjszaka infravörös kamerák veszik át a munkát, ezzel lehetővé válik a folyamatos megfigyelés.

Címlapról ajánljuk
Rejtély: megrongálódott Robert Fico gépe Brüsszelben
Tudósítónktól

Rejtély: megrongálódott Robert Fico gépe Brüsszelben

Az incidens során sem az utasok, sem a személyzet nem került veszélybe, a repülőgépet azonban biztonsági okokból ideiglenesen földre parancsolták. Robert Fico ennek ellenére részt vett a nyugat-balkáni országok uniós csatlakozásáról szóló szerdai esti csúcstalálkozón.

Két új közvélemény-kutatás, homlokegyenest ellentétes eredménnyel

A Nézőpont Intézet friss felmérése szerint listán a Fidesz 46, míg a Tisza Párt 39 százalékos eredményt érne el, ha most lennének a parlamenti választások. A Medián viszont nemrég azt mérte, hogy a Tisza a teljes szavazókorú népességben 5, míg a választani tudó biztos szavazók körében 10 százalékkal előzi meg a Fideszt. A 40 évnél fiatalabbak között 57 százalékos a Tisza Párt támogatottsága.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.18. csütörtök, 18:00
Lehel László
a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×