Angol és francia kutatók kísérletekkel igazolták, hogy a hangyák figyelik a nap állását, és azt a környezet vizuális információival kombinálva maradnak meg a helyes úton céljuk felé haladva - ismertette a tanulmányt a BBC News.
"A legfontosabb felfedezésünk az, hogy a hangyák függetleníteni tudják az úti céljukat a testhelyzetüktől. Tartani tudják az útirányt, mondjuk az északi irányt, az aktuális testhelyzetüktől függetlenül" - mondta el Antione Wystrach, az Edinburgh-i Egyetem és a párizsi CNRS kutatója.
A hangyák tájékozódóképességükkel kitűnnek a rovarok közül. Nagy kolóniákban élnek, és hosszú utakat tesznek meg, hogy élelmet szerezzenek és azt visszavigyék a fészkükbe. Gyakran nagy távolságokról vonszolják a táplálékot a hangyabolyig.
A tudósok szerint kis méretük ellenére a hangyák agya meglepően kifinomult, az irányok meghatározásában sokkal ügyesebbek a korábban feltételezetteknél, és a különböző információkat képesek beépíteni a tájékozódásukba.
A kutatásban részt vevő tudósok a sivatagi hangyák viselkedését tanulmányozva jutottak az új felismerésre, amelyet a Current Biology folyóiratban publikáltak.
A kísérletek alatt megfigyelték, hogy a kis állatok napról tájékozódva tartották az útirányt. Viszont ha egy tükörrel megzavarták őket, letértek a helyes útról. Mikor terhükkel visszaindultak a hangyaboly felé, hátrálva haladtak, a súlyt maguk után vonszolva. Ezért időnként megálltak és körülnéztek, hogy ellenőrizzék a helyes irányt.
A kutatók szerint megfigyelésük hasznára lehet a robotokat irányító algoritmusok megírásában.
Barbara Webb, az Ediburgh-i Egytem informatikai karának kutatója a hangyák navigálását az önvezető autókéhoz hasonlította. Az agyuk kisebb, mint egy gombostű feje, mégis bonyolult körülmények között, például hátrafelé haladva is sikeresen tájékozódnak - mondta.