Infostart.hu
eur:
385.41
usd:
331.85
bux:
121830.81
2026. január 16. péntek Gusztáv

Nem a mesterséges megtermékenyítés fokozza a rákveszélyt

Kissé emelkedett a rákkockázata a szervezeten kívüli megtermékenyítéssel (IVF) fogant gyerekeknek és fiatal felnőtteknek - állapították meg svéd kutatók, akik ugyanakkor hangsúlyozzák: ez vélhetően nem az eljárásnak tudható be.

Svéd kutatók a Pediatrics című szakfolyóiratban számoltak be a rákbetegség kockázatának emelkedéséről, hangsúlyozták ugyanakkor, hogy ez vélhetően nem az IVF-eljárásnak tudható be, hanem inkább más tényezőknek, például annak, hogy a lombikbabák gyakrabban születnek túl korán, többször jelentkezik náluk légzési probléma a szülés közben, valamint gyakori a többes terhesség is. Kiemelték azt is, hogy a rákkockázat abszolút értéke így is alacsony.

Mint Bengt Kallen, a lundi egyetem munkatársa elmondta, a rendelkezésre álló adatokból nem számítható ki a kockázat abszolút mértéke, ám a gyerekkori rákok teljes kockázata nem éri el a két ezreléket - IVF után ez a kockázat három ezrelék körüli, ami még mindig igen kicsi egyéni kockázatot jelent. Hozzátette, hogy ez a kockázati szint nem kellene, hogy befolyásolja a párokat, amikor az IVF alkalmazását fontolgatják.

Korábbi tanulmányukban Kallen és munkatársai 16 280, IVF technika segítségével világra jött svéd gyerek egészségét követték nyomon 1-től 20 éven keresztül. Ebben a csoportban a várható 21 helyett 29 rákos megbetegedést regisztráltak, ekkora különbséget azonban akár a véletlen is okozhat.

A mostani tanulmányban kiterjesztették a követési időt, és további gyerekeket is bevettek a vizsgálati csoportba, így a tanulmányban szereplők teljes létszáma megközelítette a 30 ezret. Az így kibővült vizsgálatban 53 rákos esetet találtak, miközben ekkora létszámnál az átlagnépességre vonatkozó adatok alapján 38 daganatos eset volt várható. E számok alapján a szervezeten kívüli megtermékenyítéssel született gyerekeknél 42 százalékkal mutatkozott nagyobbnak a rákkockázat, mint azoknál, akik nem így fogantak.

Az 53 tumoros eset közül 18 volt vérrák (a várt 12 helyett), 15 a központi idegrendszer daganata (a várt 8 helyett) és 2 szemtumor (a várt 1 helyett).

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Mukics Dániel: a legtöbb helyen nem szabad a jégre menni a tavainkon, folyóinkon

Az életével játszik, aki sétálgat a Duna jegén. A hévégén is kitart a kemény fagy és sokan foglalkozhatnak azzal a gondolattal, hogy előveszik a korcsolyájukat és ellátogatnak valamelyik befagyott természetes vízhez, ehhez azonban előzetesen több dolgot tudni kell. Például a legnagyobb tavakon nem alakult ki ehhez elég vastag jég, máshol pedig néhány praktikát érdemes észben tartani.
inforadio
ARÉNA
2026.01.16. péntek, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Tovább ralizik a Mol, új csúcson a magyar tőzsde

Tovább ralizik a Mol, új csúcson a magyar tőzsde

Az elmúlt napokban a geopolitikai események vpltak a befektetők fókuszában, Grönland kérdése továbbra is a terítéken van, miután tegnap este európai katonák érkeztek a szigetre, Trump pedig továbbra sem állt el annak megszerzésétől. Pluszban zártak tegnap az amerikai tőzsdék, a chiprészvények nagyot mentek a tajvani TSMC chip bérgyártó vártnál jobb negyedéves eredményei után, de a tegnap jelentő bankrészvények (GS, MS) is 5 százalék körüli pluszban zártak. Az ázsiai tőzsdék szintén emelkedtek, részben annak is köszönhetően, hogy az USA kereskedelmi megállapodást jelentett be Tajvannal, amely vállalta, hogy az alacsonyabb vámok érdekében jelentős mértékű beruházást fog végrehajtani az Egyesült Államokban. Európában ezzel szemben gyengébb a hangulat, bár csak minimális az esés mértéke. A magyar tőzsde viszont fittyet hány a gyenge nemzetközi hangulatra, és új csúcsot döntött, részben a Mol ralijának köszönhetően.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×