Infostart.hu
eur:
355.39
usd:
312.66
bux:
138853.98
2026. június 25. csütörtök Vilmos

Újfajta gyilkolási stratégiát fedeztek fel a méheknél

A háziméhek újfajta védekezési stratégiáját figyelték meg a tudósok: a rovarok addig nyüzsögnek ellenségeik, a darazsak körül, amíg azok meg nem fulladnak.

Eddig a mézelő méhek kétféle fegyverét ismerték a szakemberek: a fullánkszúrást, amely az egyed pusztulásával jár; valamint, hogy a méhek a támadóhoz dörzsölik magukat, addig emelve annak testhőmérsékletét, amíg el nem pusztul.

Francia és görög tudósok azt vizsgálták, hogyan küzdi le a ciprusi méh ősellenségét, a lódarazsat, amely ha sikerrel jár, végez mind a lárvákkal, mind a kifejlett egyedekkel. A kutatók rájöttek, hogy ezek a méhek nem a felmelegítéses módszert alkalmazzák, hanem a darázs torához dörzsölik magukat.

A Szaloniki Arisztotelész Egyetem szakemberei egy kísérletben tesztelték az elméletüket, miszerint a darazsakkal fulladás végez. Apró csipeszekkel kitámasztották a darazsak légzőnyílásainak "fedelét", és amikor ezeket a darazsakat a méhek közé engedték, a harc jóval hosszabb ideig tartott, vagyis az elmélet igaznak bizonyult.

"A háziméhek mindig új és új meglepetést okoznak nekünk" - kommentálta a felfedezést Gerard Arnold, a francia nemzeti kutatóintézet munkatársa.

"A magas hőmérsékletet is jól tűrő lódarázzsal szemben a ciprusi méhek kifejlesztették a fujtásos taktikát, amivel a jelek szerint megtalálták ellenségük Achilles-sarkát" - írták összegzésként a szakemberek.

Címlapról ajánljuk
A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A Magyar Olimpiai Bizottság idén is megrendezte az Olimpia Napját a Városligetben, ahová számos nagy sztár, olimpiai bajnok is kilátogatott, és együtt sportolt vagy beszélgetett a rajongókkal. Fábián László az InfoRádióban beszélt az esemény legfőbb értékeiről, az olimpiai felkészülés aktualitásairól és arról is, mire számít az új sportállamtitkársággal való együttműködéstől.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Vegyes hangulat volt a nemzetközi tőkepiacokon: a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tarotta a tőzsdéket. A hangulatot javította, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben. Az arany héthónapos mélypontra került, a dollár pedig erősödik. Európában vegyes volt a kép: a Dax esett, míg a CAC40 enyhe pluszban állt meg. Az amerikai tőzsdék ugyan jó lendülettel kezdték a napot, de estére egyedül a Dow Jones tudott pluszban zárni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×