Infostart.hu
eur:
361.05
usd:
317.51
bux:
143471.05
2026. július 26. vasárnap Anikó, Anna

Új remény a pusztító népbetegséggel szemben

A vérnyomás szabályozásának új módjára derítettek fényt brit kutatók, ami újfajta gyógyszerek kifejlesztését teheti lehetővé a szívroham és az agyvérzés ellen.

A magas vérnyomás számos fejlett országban népbetegségnek számít - Nagy-Britanniában például minden negyedik felnőttet érint -, ha pedig nem kezelik megfelelően, akkor idővel szívinfarktust vagy agyvérzést okozhat.

Noha ma is léteznek gyógyszerek a vérnyomás szabályozására, csak kevéssel lehet pontosan beállítani az értéket.

A King's College London kutatói az oxidációt fogták munkára kísérleteik során. Ez a folyamat eddig az orvoslásban főként negatív előjellel került elő, mert az oxidánsok és a szabadgyökök károsíthatják a sejteket, ugyanakkor a sejtek normális működésének fenntartásában is fontos szerepük van.

Közvetett hatás

A PKG nevű enzim alapvető szerepet játszik a vérnyomás szabályozásában. A brit kutatók arra jöttek rá, hogy az oxidánsok, mint amilyen a hidrogén-peroxid, kötést alakítanak ki két aminosav között, amelyek így aktiválják a PKG-t, a végeredmény pedig a vérnyomás csökkenése.

A kutatást finanszírozó British Heart Foundation professzora szerint a felfedezés nagyon ígéretes, mert megnyitja az utat új vérnyomáscsökkentő gyógyszerek kifejlesztése előtt.

Másrészt a mechanizmus újfajta betekintést enged abba, hogyan befolyásolják az oxidánsok a sejteket és a szöveteket, valamint a szív összehúzódóképességét is - tette hozzá Jeremy Pearson.

Címlapról ajánljuk
Már idén termelhet Szlovákiában a mohi atomerőmű új blokkja

Már idén termelhet Szlovákiában a mohi atomerőmű új blokkja

Újabb döntő szakaszába lépett a mohi atomerőmű 4-es blokkjának üzembe helyezése. A szakemberek sikeresen befejezték a reaktor szerelését és hermetikus lezárását, így az új atomenergetikai létesítmény hamarosan a fizikai indítás következő szakaszába léphet. A tervek szerint az új egység már 2026 nyarának végén megkezdheti az első villamosenergia-termelést.

Lando Norris indul az élről a Magyar Nagydíjon – Hamilton és Antonelli is büntetést kapott

A világbajnoki címvédő Lando Norris, a McLaren brit versenyzője nyerte a 41. Forma–1-es Magyar Nagydíj időmérő edzését a Hungaroringen, így a vasárnap 15 órakor rajtoló futamon ő indul az élről.
inforadio
ARÉNA
2026.07.27. hétfő, 18:00
Csizmadia Ervin
a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×