Infostart.hu
eur:
384.07
usd:
327.39
bux:
0
2025. december 31. szerda Szilveszter

Szinte újjászülettek az új vaginát kapó nők

Olaszországban egy orvos helyreállította két nő vagináját, akiknek születésük óta deformált volt a nemi szervük. Mindehhez a nők testéből vett sejteket, és tenyésztett belőlük beültethető szövetet. Hasonló beavatkozást előtte még senki nem végzett.

A római Cinzia Marchese elsőként egy 28 éves asszonyon végezte el a beavatkozást egy évvel ezelőtt, neki mára ép vaginája van. Az asszony azóta férjhez ment és egészséges. Az orvos szerdán egy 17 éves lányon is elvégezte ugyanazt a beavatkozást.

Mindkét nő Mayer-Von Rokitansky-Kuster-Hauser szindrómája volt, azoknak, akik ezzel a rendellenességgel születnek, nincs ép vaginájuk. A méhük és a petefészkük ép, emellett kifejlődnek a másodlagos nemi szervek is, mégsem tudnak szexuális kapcsolatot létesíteni vagy gyermeket szülni.

Általában akkor fedezik fel egy nőnél a betegséget, amikor először próbál szexuális kapcsolatba lépni valakivel, de ez nem sikerül neki. Sokan vannak, akik fiatalon nem mernek beszélni erről.

Egy MVRKH szindrómában szenvedő nőnek a petesejtjei alkalmasak a gyermekvállalásra, ám ezeket csak mesterségesen lehet megtermékenyíteni, és béranyának kell kihordania.

Címlapról ajánljuk

A forint az év egyik sikervalutája lett, nem véletlenül

2025-ben nemcsak az elemzők grafikonjain, hanem a pénztárcákban is érzékelhető volt az árfolyamok mozgása. A forint az év egyik legjobban teljesítő valutája lett, miközben a rubel és a svéd korona is látványosan erősödött. A háttérben eltérő gazdaságpolitikai utak, de meglepően hasonló eredmények álltak. Ez a cikk azt mutatja meg, hogyan és miért jutalmazta a piac a fegyelmet.
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×