Egy új felfedezés szerint ugyanis az óceánok mélyebb rétegeiben nem élnek cápák, vagyis nincs "rejtett tartalék" a tengeri ragadozókból.
Ez pedig azt jelenti, hogy a világ teljes cápapopulációja a felszínhez közelebb, a halászok által elérhető területeken él.
Egy szerdán nyilvánosságra hozott tanulmány szerint 3.000 méternél mélyebben nem élnek cápák a világ óceánjaiban.
Tengerbiológusok egy nemzetközi csoportja 20 év kutatási adatainak és 150 év feljegyzéseinek elemzése után jutott arra a következtetésre, hogy a bolygót borító óceánok víztömegének 70 százalékában egyáltalán nincsenek cápák.
A jelenség okára nincs határozott válaszuk a tudósoknak, de - mint mondják - lehetséges, hogy ezekben a mélységekben már nincs elegendő táplálék a tengeri ragadozók számára.
Korábban a tudósok azt remélték: ahogy az óceánok mélyebb rétegeibe is eljutnak a kutatók, akár újabb cápafajokat is találhatnak.
Az új felfedezés azonban azt mutatja, hogy nincs "rejtett cápatartalék" az óceánok mélyén, "amit látunk, annyi van".
Ez azonban azt is jelenti, - figyelmeztet Monty Priede, az Aberdeen Egyetem óceánlaboratóriumának vezetője - hogy az aktív halászati tevékenység súlyosabban érintheti a világ cápapopulációját, mint azt korábban gondolták a szakemberek.
Bejelentést tett Szalay-Bobrovniczky Kristóf az ukrajnai helyzet változása miatt