2024. április 20. szombat Tivadar
COPENHAGEN, DENMARK - JUNE 21: Yussuf Poulsen of Denmark celebrates after scoring their sides second goal during the UEFA Euro 2020 Championship Group B match between Russia and Denmark at Parken Stadium on June 21, 2021 in Copenhagen, Denmark. (Photo by Friedemann Vogel - Pool/Getty Images)
Nyitókép: Friedemann Vogel - Pool/Getty Images

Továbbjutottak a forduló előtt még pont nélküli utolsó dánok

A labdarúgó Európa-bajnokság B csoportjában a belgák már biztos továbbjutóként álltak ki a finnek ellen Szentpéterváron, a másik három csapat azonban másodiktól negyedikig bármi lehetett. Végül a dánok mentek tovább 3 ponttal.

A belgák számára a finnek kicsit mumusnak számítanak, a Vörös Ördögök a két csapat immár legutóbbi nyolc egymás elleni mérkőzésén először nyertek. A mai előtt legutóbb 1968-ban, egy világbajnoki selejtezőn tudtak nyerni.

Sokáig gól nélkül állt a szentpétervári mérkőzés, miután Romelu Lukaku gólját elvette a VAR. Ám aztán Vermaelen fejese után a kapufáról lepattanó labda Hradeckyről a saját kapujába pattant.

Ez volt a torna hatodik öngólja, legalább kétszer annyi esett már eddig, mint minden más korábbi Eb-n.

A folytatásban Lukaku azért csak meglőtte szokásos gólját, s ezzel csatlakozott a torna háromgólosaihoz.

A koppenhágai találkozón a nagy labdabirtoklási fölényben (70 százalék…) lévő dánok csak a 29. percben találták el először az orosz kaput. Az első félidő kulcspillanata a Sampdoria fiatal szélsőjének, Mikkel Damsgaardnak a lövése volt, aki a 17-18 méterről vette be az oroszok kapuját. Tizenhét év után szerzett dán játékos ismét gólt világ- vagy Európa-bajnokságon a tizenhatoson kívülről, akkor Jon Dahl Tomasson talált a svédek kapujába. A 20 éves és 353 napos Damsgaard a legfiatalabb dán gólszerzője lett a nagy tornáknak.

Az 59. percben egy óriási védelmi hiba után Yussuf Poulsen elcsípte Zobnyin rosszul hátra passzolt labdáját és megszerezte csapata második gólját. Utána az oroszok Artyom Dzjuba tizenegyesből lőtt góljával szépítettek, de nem tört meg a dánok lendülete, előbb Andreas Christensen, majd Joakim Maehle szerzett még gólt.

A dánok 1998 óta először szereztek nagy tornán négy gólt egy meccsen. Az oroszok 2008 óta először kaptak négy gólt Eb-mérkőzésen.

A csoport élén a kilencpontos belgák végeztek, s majd Sevillában egy csoportharmadik ellen játszanak. A második helyezett dánok a walesiek ellen kezdik a nyolcaddöntőket, Amszterdamban. A csoportharmadik finneknek kevés az esélyük a továbbjutásra, a negyedik oroszoknak semmi.