Ahogy arról az Infostart már beszámolt, rovarinvázió miatt be kell zárni a Pannonhalmi Főapátság teremkönyvtárát. A kötetekben kenyérbogarak, és főként azok lárvái okoztak károkat, most egyesével kell a felbecsülhetetlen értékű könyveket megmenteni.
„A pannonhalmi főapátsági könyvtárban bogárfertőzést figyeltünk meg. Munkatársaink jelezték, hogy bizonyos polcokon, bizonyos könyvek gerince alatt apró port találtak, amelyet szakértői vizsgálattal beazonosítottunk, és kiderült, hogy kenyérbogár nevű faj rágcsáléka, illetőleg ürüléke. Ez egy olyan rovar, amely egyébként nagyon sok háztartásban megtalálható, a könyvek nagy ellensége, és úgy tűnik, hogy a klímaváltozás, a hőmérséklet emelkedése és a páratartalom növekedése miatt valamilyen módon bejutott a könyvtárba és bizonyos helyeken elszaporodott, és ez a kártevő most fenyegeti a főapátsági könyvtár állományát” – mondta az InfoRádióban Dejcsics Konrád bencés szerzetes.
A Pannonhalmi Főapátság kulturális igazgatója kiemelte: nehézséget okoz, hogy
a klasszicista teremkönyvtárban százezer régi kötet található, és mivel egy légtérben vannak, ezért az egyes gócpontokból bárhova eljuthatnak a bogarak,
és akár a teljes könyvállományt megfertőzhetik. Emiatt most egyesével minden egyes könyvet levesznek a polcokról, a bennük lévő kórokozókat nitrogénes kezeléssel elpusztítják, utána a köteteket megtisztítják, de csak az összes polc fertőtlenítése után kerülnek vissza a helyükre.

Dejcsics Konrád azt is elmondta, hogy egy vegyszer nélküli technológiával kezelik a könyveket.
Nitrogénsátorban helyezik el az összes kötetet, és hat hétig ott is tartják, hogy az esetleg bennük élő rovarokat, illetőleg a lárváikat biztosan elpusztítsa.
Az majd csak most derül ki, hogy a százezer kötetből hány érintett, utána kezdődhet a restaurátorok munkája: a megrágott könyvek kötéstábláját, sőt ha szükséges, egyes lapjait is helyre tudják hozni. „Ha a fertőzést meg tudjuk állítani, utána az érintett könyvek megmenthetők” – jelentette ki a szerzetes.
A hatalmas munkához a főapátság segítséget kért, és kormányzati forrásból, a Miniszterelnökség és a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával tudják elindítani a munkát. Ugyanakkor a kulturális igazgató kiemelte, hogy az elmúlt egy napban rengeteg felajánlás érkezett, sokan szeretnének a hatalmas kincs megmentésében segíteni. A gyűjtemény értéke felbecsülhetetlen, a szerzetesközösség kétszáz évvel ezelőtt hozta létre a könyvtárat, de egészen a 16. századig vannak könyvek a polcokon. „Az a küldetésünk, hogy megőrizzük ezeket, és a jövő számára továbbadjuk, bemutathatóvá tegyük. Most a kármentesítéssel meg a prevenciós munkával is ezt próbáljuk szolgálni” – mondta Dejcsics Konrád.
Azt is elmondta, hogy a könyvtár június 1-jétől előreláthatólag hét hónapon keresztül, december végéig zárva lesz, ennek az az oka, hogy az egész könyvállományt meg kell mozdítani. A főapátság továbbra is látogatható lesz, de a könyvtárba nem lehet majd belépni. A kármentesítés, a fertőzés megállítása után prevenciós munka következik, egyrészt klimatizálják a könyvtárat, hogy a melegre és a párára érkező bogarakat távol tudják tartani, illetve a meglévő bogárhálók mellett zsiliprendszert is kialakítanak.
A nagy múzeumokban már alkalmazott megoldással a belépő vendégek ruházatán lévő kártevőket, rovarokat egy nagy erejű meleg levegősugár lefújja.
A szerzetes szerint ez egy nagyon biztos módszer, csak könyvtáraknál eddig nem alkalmazták. Ausztriában van már rá példa, a pannonhalmi lesz a második könyvtár, amely ezt a megoldást alkalmazza.
Dejcsics Konrád szerint nem egyedi eset a mostani, szerint nagyon sok helyen vagy nem veszik észre, vagy pedig nem kommunikálják, ők viszont transzparensen működnek, azért is hozták nyilvánosságra az esetet, hogy mások is tudják alkalmazni ezeket az eljárásokat, ha szükség lesz rájuk.